View Single Post
Staro 24.05.2018., 20:12   #4038
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Citiraj:
Autor Prijateljski Pregled postova
Da li je na OEM moguća ikakva promjena hardvera?
Mislim da je kupnja OEM licenci nelegalna. Ispravite me ako nisam u pravu.
U biti OEM ključevi su namjenjeni primjerice trgovcima koji bi ti trebali nakon instalacije Windowsa zaljepiti naljepnicu na kućište. Tada su Windowsi registrirani na taj HW ID i nema daljnje instalacije po drugim pc-ima. Ako se mijenja primjerice matična, trgovac se javi MS podršci i oni odobre prenošenje na drugi pc.
Retail verzija je prenosiva i namjenjena za krajnjeg korisnika.

U principu u trgovini bi mi "obični" ljudi trebali biti u mogućnosti kupiti samo retail verziju, no to u Hrvackoj nije praksa pa se dila i oem bez problema. Ne znam kako je drugdje praksa.
Citiraj:
Autor Max_Damage Pregled postova
Bilo je već govora o tome. Postoji neka caka. Inače nema šanse da bi bilo na ebay-u
Čitao sam neki članak o tome i bila je neka fora gdje se informatičko poduzeće može registrirati kod MS-a kao "partner" koji refurbisha stare PC-e. U tom slučaju dobiju licence za siću, a kinezi su se valjda sjetili to iskoristiti.

Bez brige, svega je MS svjestan i njima je u cilju da što više ljudi ima Windowse na pc-u, i to po mogućnosti desetku. Ne bi inače tako dugo nudili free upgrade na desetku, pa nakon što je to prošlo je bio free upgrade za ljude koji "koriste assistive technologies". Hoće ljude na desetci, pa makar to bilo uz ključ od 3 eura s ibeja
tiki66 je offline   Reply With Quote