Tema: Pivo
View Single Post
Staro 28.05.2011., 12:59   #125
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor morph Pregled postova




Ima i pivo iz vlastite proizvodnje svoju cijenu i to poprilicno visoku, a to je vrijeme ulozeno u njega.
Ne bi vjerovao, od početka kuhanja ( vruća voda iz bojlera ) do završetka, treba mi cca. 5 sati. Odnesem lončugu od 20 litara na balkon gdje se hladi do sutra ujutro. Za pretoku u petgalonsku bocu treba mi 5 minuta. Dodam već pripremljeni kvasac i prst u uho tjedan dana. Nakon tjedan dana opet pretoka u drugu posudu za sekundarnu fermentaciju ( 5 minuta ) i opet prst u uho tjedan dana.
Kad je spremno za flaširanje, kompletna priprema boca ( pranje, dezinfekcija i dodavanje šećera za tzv. priming ) utrošim još niti sat vremena. Sve ovisi punim li u plastične dvolitrenke ili u staklene od pola litre.
Ukupan utrošak vremena je malo više od 6 sati za dvadesetak litara piva.
Za 20 litara : 5 kg slada = 38 kn, hmelj 4 dag = 3 kn, kvasac 6 g. = cca 12-15 kn, ovisno o vrsti.
Trošak vode je zanemariv a utrošenu energiju nisam mjerio, no za orijentaciju, od jedne boce plina mogu skuhati 80-100 litara.
Ukupno otprilike 70 kn za 20 litara. Boca pive = 3,5 kune. Ruke si ne računam.
O kvaliteti i mogućnosti odabira raznih recepata i okusa, jačine i gorčine piva ne treba ni govoriti...neprocijenjivo!
A ti kupuj i dalje Žuju od Chemical brothersa iz Ilice.
Živio !
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote