View Single Post
Staro 07.05.2020., 10:17   #176
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ima li netko off-grid solarni sistem kojim pogoni hidrofor, tj. hidropak? Na vikendici imamo struju iz solarnog sistema, nema mreže blizu tako da bi uvođenje struje od njih koštalo i oko 10.000€, plus još moram plaćati paušal i struju što mi se nikako baš ne sviđa.

Trenutno imamo 4 panela od 80 vata, preko 12V/24V 30A MPPT regulatora na 4 paralelno spojena gel akumulatora od 95Ah koji pogone 12V inverter od 1500/3000 vata, neki Blue Energy generic inverter. Zasad se pokazao dobar, vikendica još nije u punom pogonu, dovršen je tek dio, no inverter bez problema pokrene Kaercher usisavač od 1000 vata ili veš mašinu na hladnom pranju veša. Količina sakupljene energije nije bila ni približno problem, frižider i televizor plus koja žarulja potroše možda nekih 10% kapaciteta preko noći.

Sad trebamo ići dalje, pa tako razmišljam o slaganju sistema s nekim manjim motorom, od 750 vata vidim da su manji, na jedno 90 litara posudu tako da imamo stalno dostupnu vodu. Plan nije vući vodu iz zemlje zasad već imamo 1000L plastični spremnik zakopan plus jednu betoniranu gusternu od jedno dva kubika koja zasad nije upotrijebljena.

U budućnosti sam razmišljao prebaciti akumulatore na 24 volta u dvije paralelne grane, pa staviti dva jača monokristalna panela, od 280 vata svaki i nabaviti jači inverter, barem nekakvih 2.5/5kW ali zanima me hoće li privremeno moći raditi i s ovim ako netko ima približno iskustvo.
Exomaniac je offline   Reply With Quote