View Single Post
Staro 12.12.2019., 19:46   #1937
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 97
Riknula nam je klima u stanu pa sam uzeo Ryzen 7 3700X zajedno s matičnom pločom MSI B450 Tomahawk Max, napajanjem be quiet! System Power 9 500W , 16 GB radne memorije Aegis. Kako ipak ne bi bilo prevruće, odlučio sam se za aftermarket cpu hladnjak be quiet! Pure Rock s nazivnim TDP-om od 150 W.

Od svih mogućih ventilatora, pored onog u napajanju i onog jednog na cpu hladnjaku nije bio niti jedan. Za prikaz slike odlučio sam se za dobru staru GeForce GT 710. Kućište s bočne strane ima rupice predviđene za ugradnju ventilatora širine 120 mm no ja sam ipak stavio filter za prašinu kupljen u chipoteci (15kn). Inače, kad bi tu stavio ruku, osjetio bi da kućište tu ulvači zrak jer je unutra tlačna sila naspram vani. Super, ubaciću filter tako da duže živimo i kompjuter i ja..

U biosu su sve postavke bile po defaultu. Zatim sam upalio X-Amp za memoriju te kliknuo i na Game Boost ne znajuči što to znači. Prilagodio sam još i brzinu vrtnje cpu ventilatora i zadao da do 75 °C RPM bude na 50% a preko 75°C da uključi 100% RPM.

Pokrenuo sam računalo, uključio psensors applet, malo prevrtao po netu, a zatim pokrenio program handbrake i zadao da prekodira mp4 datoteku. Još sam pokrenuo program "stress" tako da je sustav imao posla preko glave.





Kako sam se sinoć poigravao s procesorom i mjerenjem temperature (s namjerom da optimiziram buku ventilatora odnosno broj okretaja), nemalo sam se iznenadio kad sam vidio da je temperatura procesora prešla 87°C koliko je sinoć bio maksimum u vrlo sličnom scenariju. Temperatura je nastavila rasti i ja sam pritisnuo par puta Prins Screen očekivajući svaki tren da se računalo resetira jer se pregrijava. No Ryzen se nije dao i dalje je ugodno grijao kuću.



Onda mi je sinulo da sam, za razliku od sinoć uključio "Game Boost" opciju koja frekvenciju procesora fiksira na vrtoglavih 4 milijarde i dvjesto milijona herca. (4.2 Ghz).



Zaključak:
1. Ne uključivati Game Boost.
2. Ispod filtera s bočne strane ubaciti ventilator koji ubacuje svjež zrak

2.a namjestiti da bočni ventilator ne prelazi 700-800 RPM radi ugodnog, nečujnog i tihpg rada.
3. Ubaciti ventilator iza procesora koji zrak iza procesora ispuhuje van.

3.a Pronaći optimalan RPM za taj ventilator s obzirom da je nečujan rad računala zapadnjački techno Zen čiji sam sljedbenik.



Molim dodatni savje, a svaka preporuka je i više nego dobro došla. Čak poželjna.
Splitska Posla je offline   Reply With Quote