View Single Post
Staro 21.02.2018., 09:44   #338
izekos
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 89
Već duže vremena razmišljam o nabavci projektora i sad sam lagano krenuo u realizaciju. Pročitao sam ovu temu i googlam već par dana, ali ipak nisam došao do toga što i gdje kupiti, pa molim pomoć iskusnijih po tom pitanju.

U kratkim crtama:
Namjena: gledali bi se većinom filmovi u 1080p u večernjim satima (90%), ponekad pokoja utakmica i PS4 igre (10%).
Prostor je veći (sve zajedno je nekih 40 m2, ali to nema toliko veze radi slike, više zbog zvuka), a zid na koji bih stavljao platno je širok 2,5 m, a visok 2,70 m.
Udaljenost gledanja bi bila 3,60 m od zida (platna), s time da bih mogao pomaknuti fotelje metar naprijed ili nazad, ali ta dužina bi bila optimalna da ne pomičem fotelje. Prostor gdje bi išla projekcija mogu zamračiti skoro pa potpuno.

Projektor bih montirao na strop, i udaljenost od platna je nebitna, mogao bih ga montirati na duljinu od 3,60 m ili na 20 cm od platna, svejedno mi je.
Na njega bih spojio 7.1 sustav i receiver, a u receiver media player, PS4 i možda DVBT prijemnik.

Short throw projektori - DA ili NE? To bi mi bila bolja opcija zbog nerastezanja kablova po stropu, ali zanima me daju li takvi projektori lošiju sliku od onih stropnih i kakvi su po pitanju cijene?

Budžet: do 5.000 kn za projektor, a može i nešto jeftinije od tog iznosa. Išao bih i nešto skuplje (+cca 1000 kn, ako me uvjerite da vrijedi tih novaca u odnosu na ovaj do 5000 kn). Nekako sam pregledom testova u ovih par dana došao do toga da bi Optoma HD142x bila najbolja kupovina za moje potrebe, uzevši u obzir cijenu i kvalitetu prikaza slike, te reviewove, ali sad gledam i to je već discontinued model i nema ga baš više. Na Optominoj stranici piše da su izašli novi modeli pretpostavljam tog ranga (143x i 144x), ali ne nalazim recenzije i nisam našao da ih ima za kupiti u Hr. Ovi svi što su se preporučali par stranica iza su ili discontinued, jer ne nalazim ih po HR webshopovima. Ako netko ima direktan link, bio bih zahvalan.

Što se tiče platna, pitam se da li mi ono uopće treba, s obzirom da taj zid namjeravam kompletno prebojati u bijelu boju. Da li će imati značajan utjecaj na performanse slika projicirana na goli bijeli zid ili platnom dobivam puno bolje performanse?
Gledao sam malo i platna i definitivno bih, ako bih ga uopće kasnije stavljao, išao u samogradnju i mislim da mi ne bi bio problem. Pitanje je samo koje platno naručiti i koju crnu traku? Po ebayu vidim hrpu kineskih, a po stranim forumima i Youtubeu je popularno Carl's screen material i Carl's Black felt traka. Ima li nešto bolje, jeftinije ili netko zna gdje je to moguće uzeti unutar EU? Htio bih izbjeći narudžbu iz USA, ako je ikako moguće. Skupa poštarina, carina i troškovi špeditera su mi pain in the ass.

Također molim preporuku i adekvatnog nosača za projektor koji se preporuča, montirao bih ga na strop od knauf ploča.

Evo tu sam sad nadrobio svašta, ali vjerujem da će biti onih koji su prošli tu kalvariju i izašli pametniji, stoga molim savjete.
izekos je offline   Reply With Quote