View Single Post
Staro 21.09.2018., 17:34   #1147
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Post

Kad smo kod priča....

Ljeto 2000. Dugo očekivani Duroni su vani kao i prve socket A ploče s VIA chipsetom. Prije njih je bio AMD Irongate chipset. Rade samo malo sporije od Athlona, a koštaju puno manje. Ima jedan problem: Duroni imaju 100MHz FSB i zaključan multiplier. Stoga dizanje FSBa 66->100MHz ne igra, a na 100->133MHz ne radi Previše mu je.

Odjednom Abit i EpoX se pohvale svojim KT133 pločama (KT7 i 8KTA) koje mogu otključati multiplier. AMD brzo reagira i na prvom sljedećem batchu procesora reže L1 bridgeve koji to omogućavaju. To se moglo spojiti vodljivom olovkom ali je zeznut posao jer su sitni. Radije bi proc kojem ne moram ništa moddati koji uvijek radi kako treba.

Anyways, zovem ja sve informatičke dućane i tražim tko ima Durona 600 s prvim steppingom. Ljeto, svi na godišnjem, lageri prazni... damn. Ima Durona, ali nema 600MHz, naravno! Na kraju u Info Gami kažu da imaju još jedan! Ali.... kad su me spojili sa servisom/skladištem objasnim liku da mi pogleda jesu li L1 bridgevi rezani i nisu! Yesss!! Ali.... shit. Ispada da je "rezerviran". Da stvar bude gora zatvaraju se za 15min! (ljetno radno vrijeme)

Poklopim telefon i mislim si šta ako je frajer skužio da ima nešto u baš tom procesoru i da mi je izmuljao da je rezerviran... hm hm. Ja na poslu u Zagrepčanci, trčim preko Savske na +36°C, uspijem da me ne zgazi auto i 5-6min poslije dotrčim u Info Gamu.

Hvatam zrak, Boga molim da dva lika ispred mene ne kupe taj proc i gadim se sam sebi kako su mi se traperice znojem zalijepile na noge, dišem na škrge i topim se pred ljudima...

Dođem konačno na red valjda 3min pred zatvaranje dućana:
"Imate li procesor Duron 600?" - i dalje ubrzano dišem
"Samo malo, da pogledamo.... imamo!"
"Je li rezerviran? Mogu li ga kupiti?"
"Nije rezerviran. Cijena vam je 86x (i nešto) kuna...."

Prvo je bila reakcija
zatim


Sva sreća imao sam keš sa sobom!
Iskrcam lovu na pult, a lik iz skladišta mi mrkim pogledom donese procesor iz skladišta zamotan u spužvastu traku koja je donji pad od matične ploče Ti ćeš mene muljat Roki....

"Hvala, doviđenja!" - zatvore dućan iza mene

Proc sam zamotao u 800 antistatičkih vrećica i nosio ga u ruci do doma kao da mi život ovisi o tome. Doma je na polici (predugo) čekao sljedeću plaću od koje sam uzeo EpoX 8KTA ploču s kojom je iz prve proradio na 900MHz bez dizanja napona! S ASUS RivomTNT 16MB unutra bio sam na sedmom nebu! Imao sam feeling da imam najbrži komp u gradu.

3DMark2000, Sandra i raznorazni benchevi su mi prilično laskali tada. Rame uz rame najjačim procesorima na frakciju cijene. GeForce256 tada nitko od meni poznatih ljudi nije imao - bila je brutalno skupa za ono vrijeme.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote