View Single Post
Staro 19.07.2018., 15:09   #4
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Moja je preporuka da to ne radiš jer otvaraš pandorinu kutiju popravaka (trošenja vremena)
Pričam iz perspektive nekoga tko je napravio stotine reflowa/reballinga u životu.
Nećeš ništa postići, osim možda na kratak rok od par dana / tjedana.
Ako to ipak želiš napraviti, trebaš flux, donji grijač (električni roštilj), puhalicu vrućeg zraka za gornju stranu chipa, po mogućnosti pouzdan mjerač temperature (može i bez njega ako imaš dosta iskustva)
Zagriješ ploču na oko 120, ukosiš ju, nasaftaš chip s fluxom (chip će sam povući flux ispod sebe kada se zagrije, staviš puno fluxa, nikad nije previše) i onda digneš cijelu ploču na oko 140 i kreneš grijati chip s gornje strane POLAKO, kada chip dosegne oko 225 i otopi se lem, možeš pustiti da se ohladi i to je to. Zaštitiš sve oko chipa alu folijom. Kao potvrdu da se lem otopio gurneš chip vrhom pincete najslabije što možeš (1 mm) i ako ga uspiješ gurnuti on će se vratiti nazad i autocentrirati zbog površinske napetosti kuglica. Ako ga gurneš prejako, izbit ćeš ga iz ležišta i baciti ploču u smeće.
Ako ti je ploča dugo stajala na vlažnom i pre brzo griješ, može ti je desiti da će chip puknuti jer voda u njemu ekspandira. To se zove delaminacija i zvuči kao kad pukne kokica, ali slabijeg intenziteta. Nakon toga isto možeš bacit u smeće.
Da te i malo ohrabrim postoji i mala šansa da ćeš trajno popraviti kvar ako sve prođe u redu
trex je offline   Reply With Quote