View Single Post
Staro 02.09.2010., 08:02   #71
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor Bjukenon Pregled postova
Nerado ovo radim, ali moram reagirati na očigledno nepoznavanje termodinamike, ovo radim čisto iz prosvjetiteljskih razloga



Pretpostavljam da misliš na 1-1, dakle Push - Pull sistem? Ako je tako, nije mi jasno zašto tvrdiš tako nešto a ne dokažeš to? Ako ne misliš na to, onda se ispričavam.
"2-2" je kao točka 2 pa onda sljedi tekst 2 venta....lapsus
Terme, fluide i ostalo sam dao davno
Citiraj:
Evo, krenut ću redom.
Prvo: u teoriji ti spominješ nekakvo mijenjanje tlaka i brzo stabiliziranje. To je možda u nekim mikroskopskim okvirima i točno ali gledano sa razine jednog ventilatora i hladnjaka za procesor nema prevelikog utjecaja na krajnji rezultat.
Igra sitnu ulogu ali slažem se da je nebitno.
Citiraj:
Ovdje ću uzeti u obzir da smo napravili neku vrstu tunela oko hladnjaka (znači nema rasipanja struje zraka) i da imamo dva identična ventilatora koji se vrte istom brzinom.
To sam stavio pod "teorija" i od tuda ta "Moja" teorija. Dalke "zabarikadirani" hladnjak.
Citiraj:
Dakle, ti kažeš da je potreban na izlazu brži ventilator jer inače koči prvi ventilator. To jednostavno nije točno. Tvoja teorija bi bila točna samo onda kad bi se drugi ventilator vrtio toliko sporo da ne bi stvarao gotovo nikakav podtlak, te bi ga prvi ventilator ubrzavao i pri tome trošio na to dodatni rad. SAMO onda bi drugi ventilator kočio prvi.
Opet, u teoriji, kada 1 vent gurne 5 kubičnih centimetara zraka u hladnjak, taj zrak naraste na 6 kubika jer se zagrije, dakle drugi vent (ako je 100% isti a hladnjak zatvoren bočno) na tih 5 kubuka ima minus od 1 kubika. Od tuda ide postavka sa drugim bržim ventom, toliko o teoriji. Inače vruči zrak u ventu koji ekspandira gura drugi (a i prvi) vent jer želi "pobjeć" van, a to rezultira malo većom bukom i većom neučinkovitosti (2 venta ne da nedaju duplo bolji rezultat nego daju u najneidealnijim uvjetima max 20% bolji, dakle u realnim slučajevima sa otvorenim bokovina hladnjaka).
Citiraj:
U stvarnosti, taj drugi ventilator, koji se vrti jednakom brzinom kao i prvi, stvara podtlak i time pomaže prvom tako što povećava protok zraka. Znači, zbog toga se cijeli sustav nedvojbeno bolje hladi nego što bi se hladio samo sa jednim ventilatorom koji bi puhao zrak. Koliko se bolje hladi, može se doznati jedino eksperimentom na duže staze.
2 vent igra ulogu pri jako dugačkim/širokim hladnjacima, jer se izgubi "struja" prvog venta(trenje). Prvi vent ubrza zrak na recimo 2m/s idućih 40cm, drugi vent nemože ubrzat nešto(na maloj udaljenosti) jer su mu lopatice u "sinkronizaciji" sa samim zrakom (analogija: ubacivanje u brzinu na autu kada je motor sinhron sa getribom).

Opet da ponovim za svaki slučaj, dakle 10 ventova jedan na drugom u seriji (ako zanemarimo te "Mikro" promjene tlaka) redi posao sličan samo 1 ventu (paralelno spoj ima rast kolko vento ima, kao kiler na autu, 2 venta = 200% protoka). Može se reći da prvi vent radi posao a ostalih 9 se vrte u prazno. Uzmimo vet 5. za primjer. Pretlak venta 4 i podtlak venta 6 bi vrtili vent 5 na +-5% brzine vrtnje samog venta 5 kada bi ovaj i bio isključen iz struje.
Citiraj:
No, da ne bi ispalo da si sve krivo rekao, istina je da bi ventilator koji bi stvarao veći podtlak na izlazu (brži ventilator), bio efikasniji od ovoga o kojem ja pričam. Tako bi se povećao protok i sustav bi bio efikasniji.
Mora biti brži u svakom slučaju, ali kada bi ga stavili da je osjetno (3x) brži onda bi on bio "primarni" vent kojega bi ovaj prvi, sporiji vent kočio, naravno bilo bi bolje hlađenje ali i buka

Citiraj:
Ako pak ne izoliramo hladnjak i dopustimo da se zrak raspršuje, opet to nije veliki postotak struje zraka jer je riječ o malim udaljenostima. Nije mi jasno kak si ti to ispitao da zrak ulazi na centimetar, dva od kraja hladnjaka?
Nije velik, ali je dovoljan za 2-3-5-6 stupnjeva razlike, ovisi o širini venta i setupu "tunela" u kučištu, i to kolko vidim po rezultatima ovisi DOSTA (do 10C).
Nisam merio ali logično je da na hladnjaku debljine 1 cm ili na "toweru" debljine 12cm nije isti "gubitak" zraka, pogotovo jer ovaj "12cm" ima puo veću bočnu površinu.

Citiraj:
Činjenica je da mehanika fluida i termodinamika ne trpe takav pristup, za sve trebaš imati dokaz a ne nešto reći jer se tebi tako čini.
Sve ostalo što sam gore naveo, vrijedi i za taj slučaj.
Slažem se 100%.
Za ispitat te navode sa 1 ili 2 venta, na webu ima primjera, što se više ide ka laboratorijskim uvjetima to je razlika manja, meni osobno razlika od 3-4C ne opravdava nikako dva venta.
Citiraj:
Slažem se da većina nas ne treba dva ventilatora, no samo se pitamo da li taj sistem sa dva ventilatora skida temperaturu minorno ili je to ipak siginfikantna razlika.
O tome i pričamo. Imam idealan hladnjak za testiranje ovoga ali sad nemam vremena, možda nekad, ko zna

@D1virty
Da ne idem previše u OT
Nije za usporedbu jet motor i vent, brzine, tlakovi, namjena.....
PS
Jači motor helića nije sam tak, te turbine troše ENORMNE količine goriva i proizvode ogromne toplinske tragove, stvar je značajno kompliciranija i nema smisla uspoređivat
Uber Gosu je offline   Reply With Quote