View Single Post
Staro 02.09.2010., 00:16   #69
Bjukenon
Premium
Moj komp
 
Bjukenon's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Nerado ovo radim, ali moram reagirati na očigledno nepoznavanje termodinamike, ovo radim čisto iz prosvjetiteljskih razloga

Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
2-2 venta (Identična) na hladnjaku (killeru), ako obljepimo obod hladnjaka, znači nema ulaza izlaza zraka sa strane (nije realno ali pričam o teoriji) rade lošili ili jednak posao kao jedan vent.
Pretpostavljam da misliš na 1-1, dakle Push - Pull sistem? Ako je tako, nije mi jasno zašto tvrdiš tako nešto a ne dokažeš to? Ako ne misliš na to, onda se ispričavam.

Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Teroija:
Kada 1 vent gurne zrak kroz listiće hladnjaka, taj zrak se zagrije (temperatura mu naraste jer pobere toplinu sa listića konvekcijom, uglavnom) samim time mu se diže i volumen i promjeni se tlak (lokalno, brzo se stabilizira) u teoriji dakle vent koji ispuhuje zrak treba raditi BRŽE od prvog venta samo da bi bili na početku (isti rezultat). Dakle drugi vent koči prvi jer je volumen zraka veći, treba više RPM.

Praksa:
Dolazi do strujanja zraka bočno, ekspandirani vrući zrak bježi van bočno a puno manji postotak svježek (malo hladnijeg) ulazi bočno tamam cent, dva prije ispušnog venta, od tuda je razlika u par stupnjeva. Što je hladnjak širi, bočno gledano, ta razlika je osjetnija.

Rezime:
Nepotrebno je stavljati 2 venta ako se setup hlađenja postavi ispravno i ako je kučište dobro "kejblđabirano"
Evo, krenut ću redom.
Prvo: u teoriji ti spominješ nekakvo mijenjanje tlaka i brzo stabiliziranje. To je možda u nekim mikroskopskim okvirima i točno ali gledano sa razine jednog ventilatora i hladnjaka za procesor nema prevelikog utjecaja na krajnji rezultat.

Ovdje ću uzeti u obzir da smo napravili neku vrstu tunela oko hladnjaka (znači nema rasipanja struje zraka) i da imamo dva identična ventilatora koji se vrte istom brzinom.
Dakle, ti kažeš da je potreban na izlazu brži ventilator jer inače koči prvi ventilator. To jednostavno nije točno. Tvoja teorija bi bila točna samo onda kad bi se drugi ventilator vrtio toliko sporo da ne bi stvarao gotovo nikakav podtlak, te bi ga prvi ventilator ubrzavao i pri tome trošio na to dodatni rad. SAMO onda bi drugi ventilator kočio prvi.
U stvarnosti, taj drugi ventilator, koji se vrti jednakom brzinom kao i prvi, stvara podtlak i time pomaže prvom tako što povećava protok zraka. Znači, zbog toga se cijeli sustav nedvojbeno bolje hladi nego što bi se hladio samo sa jednim ventilatorom koji bi puhao zrak. Koliko se bolje hladi, može se doznati jedino eksperimentom na duže staze.

No, da ne bi ispalo da si sve krivo rekao, istina je da bi ventilator koji bi stvarao veći podtlak na izlazu (brži ventilator), bio efikasniji od ovoga o kojem ja pričam. Tako bi se povećao protok i sustav bi bio efikasniji.

Ako pak ne izoliramo hladnjak i dopustimo da se zrak raspršuje, opet to nije veliki postotak struje zraka jer je riječ o malim udaljenostima. Nije mi jasno kak si ti to ispitao da zrak ulazi na centimetar, dva od kraja hladnjaka?
Činjenica je da mehanika fluida i termodinamika ne trpe takav pristup, za sve trebaš imati dokaz a ne nešto reći jer se tebi tako čini.
Sve ostalo što sam gore naveo, vrijedi i za taj slučaj.
Slažem se da većina nas ne treba dva ventilatora, no samo se pitamo da li taj sistem sa dva ventilatora skida temperaturu minorno ili je to ipak siginfikantna razlika.



Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
@Edit

Pa kad je jedan isključen onda brutalno koči ovoga koji radi, i rezultat je daleko lošiji, u serijskom spoju sto istih ventova nema pomaka na "jačini" strujanja zraka, svaki idući vent mora raditi veću kompresiju, baš kao što to rade recimo "jet" motori (obrati pažnju na 3 "venta" u seriji):
Kolega Wind sigurno nije mislio upaliti ventilator na ulazu a ugasiti onaj na izlazu jer je to nelogično nego je usporedio rad dva ventilatora u seriji sa jednim na ulazu i zaključio da je iskustveno bolja kombinacija 2 ventilatora u seriji.
Nadam se da nećeš osporiti da je u pravu.

EDIT: Ne vidjeh da je Wind već objasnio što je htio reći :-)

Zadnje izmijenjeno od: Bjukenon. 02.09.2010. u 00:20. Razlog: Wind već obrazložio ono što sam ja htio...
Bjukenon je offline   Reply With Quote