View Single Post
Staro 13.02.2020., 08:36   #42
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Pozdrav,

Evo, ja koristim Windows RDP za spajanje na svoje računalo već godinama.

Imam podešen DDNS i to preko svog Synologya, a znao sam imati i paralelno DDNS na svom Asusovom routeru, čisto kao backup, u slučaju da se Synologyu nešto desi. Sada, kada sam dobio A1 optiku i njihov router, izbacio sam iz priče ASUSa te koristim samo Synologyev DDNS. Na Routeru naravno imam podešen Port Forwarding tako da kada se spajam preko RDP (default port 3389) bivam preusmjeren na računalo, odnosno laptop.

I to sve radi izuzetno, jednostavno i dobro.

Zadnjih 3 dana, dobio sam notifikacije na mobitel od Bitdefendera kako netko pokušava s Filipina nasilno ući preko RDPa na komp, te da je ta IP adresa blokirana. Smetalo me već godinama da sam tako "otvoren" prema internetu i ako netko pogodi U&P doslovno mi je na računalu.

Jučer sam si zato složio već poznati DUO - Two Factor Authenticator koji je besplatan za osobnu upotrebu. Stvar fercera izuzetno dobro i jednostavno.

1. Regaš se, otvoriš account, dodaš usera kojeg želi enrolati.
2. Instaliraš DUO na komp, uneseš podatke sa svog accounta, API, Keys, i te postavke (doslovno u 3 koraka).
3. Instaliraš DUO na mobitel, složiš Push i više manje to je to.

Sada, kad god pristupim RDPu i unesem U&P, login je blockan sve dok na mobitelu ne stisnem Approve. Svega, 2-3 sekunde više, ali sigurnosti radi, vrijedi.

Pa eto, toliko ukoliko si još netko želi dignut sigurnost na svom setupu.

PS: TeamViewer, AnyDesk, ScreenConnect odavno ne koristim na svom kompu, jednostavno RDP mi se puno više sviđa jer mi daje potpuni osjećaj kao da sam na svom kompu. Drugo, gdje god da sam u svijetu, na bilokojem kompu, mogu jednostavno pristupiti, bez da na taj komp išta instaliravam. Samo stisnem WIN+R (shortcut za RUN), kresnem "mstsc" i spreman sam za unijeti svoju "DDNS domenu", U&P. 10 sec posla uvrh glave. I treće, razmjena podataka je 1 na 1. Odnosno, ne ide preko nekog servera kao što je to slučaj kod TV, AnyDesk, itd...

DUO: https://admin.duosecurity.com
__________________
MC

Zadnje izmijenjeno od: Sa_Stilom. 13.02.2020. u 08:43.
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote