View Single Post
Staro 19.05.2010., 22:21   #12
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Ako prijavis povrat poreza na iznos veći od 500KM po osobi (taj iznosi bar važi za nas iz BiH), momentalno te na ulazu u BiH pretresaju.

Dakle scenario je sledeći: Državljanin si BiH, odeš u HR, kupiš robu. Na izlasku iz HR prijaviš povrat poreza, HR carinici jave BiH carinicima da je ta i ta osoba, u tom i tom vozilu prijavila povrat poreza za to i to. Ukoliko je iznos računa veći od 500KM BiH carinik te uljudno pita imaš li šta prijaviti. Ako kažeš da imaš, onda tu ide standardna procedura, ako kažeš da nemaš ništa zaprijaviti onda te pretresu i ide "vanredna procedura" (pokušaj šverca).

Kažem, znam iz ličnog iskustva. U OS smo kupovali muzičke instrumente i baš se ovo dogodilo. Nekidan sam na povratku iz HR sa graničnog prelaza vozio jednog carinika do Doboja i pričao sa njim o ovome i fino čovjek kaže da ima već par godina kako su to počeli raditi. Dojave prave obostrano, i jedni i drugi.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote