View Single Post
Staro 21.08.2019., 18:09   #1246
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Brziniski prvi dojmovi sa osnovnim benchevima(nisam imao vremena setupirati virtualke i ostale stvari pa da vidim kako proc diše kad ga se iskoristi onako kako sam zamislio)

Out of the box na prvom paljenju sve je radilo bez restartanja i sl.stvar od kojih su patile prijesnje am4 platforme.

Nakon instalacije os-a prva stvar koju sam išao vidjeti je ram, odnosno die na ramu(znao sam da je micron, a potajno sam se nadao da je E-die, jbg zatekao me D-die).
Malo guglanja i shvatio da nema bas puno ljudi sa tim ramom iskustva na am4 platformi, odnosno zapravo nikakav tip ni hint oko settingsa nisam uspio pronaci za kombinaciju micron D-die na dual rank memi.
Probao sa Ryzen dram calculatorom, 0 bodova...kad se stavi dual rank na Micron D-die ne izbacuje settingse

A niš, rekao sam sebi, to ce biti prva stvar na dnevnom redu koju cu cackati po biosu...ploca se dobro ponašala i iz prve je na auto settingsima sveg ostalog osim rama, ram bootala na 3600MHz i cl 20(ram je stock deklariran na 3200MHz sa visokim latencijama 18-21-21-39 ili 3000MHz cl17, sve na 1.2V)

Nakon dosta cackanja, restartanja i ponekog freeza(3800MHz ili više jednostavno ne radi bez obzira na tajminge...probao i sa cl23) sweet spot ramu je 3600MHz sa 18-21-21-39 tajminzima na 1.29V

Zanimljivo da se ram na istim postavkama ruši sa 1.35V, znam da je dual rank gušći i da se više zagrijava pa automatski stavljaju niže voltaže, ali nisam znao da mu vec i 1.35V predstavlja prepreku.

Nakon rama bacio se na setupiranje proca, s tim jos nisam završio ali trenutni setup je taj da sam proc preko offseta od -0.135V undervoltao, to rezultira voltažom od 1.36V kod cinebencha za multicore(4.0 do 4.1GHz boost) i 1.45V kod single core cinebencha(4.3-4.4GHz).

Ici ce to i niže ali jednostavno nemam vremena.
Temperature kod aide stress testa su išle do 95, a kod cinebencha do 89 stupnjeva, gaming nisam probao. Sobna temp. je 27 stupnjeva.
PPT limit je na 142W, TDC limit 95A, a EDC 140A

Proc je pod stock coolerom na silnet profilu u čuftek midi tower kucistu sa 4x120mm venta na silent presetu.
Najviša temp Mosfeta na Maticnoj prema HWinfo64 je bila 74 stupnja kod Aida stress testa.

Evo par slika sa rezultatima...


cachemem3600


cinebench-r20


3dmark-nofreesync-1340-1850

edit. mali vent na maticnoj nisam uopce doživio, sad sam se tek sjetio da postoji, nisam niš mrdao u biosu, a na hw.info mu je avg.rpm 138 - max 657, vjerojatno tu i tamo zavrti zato i je tak mali avg.rpm.

Još jedna nota, hwinfo64 daje razlicito(više) ocitanje cpu voltaže od ryzenmastera
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 21.08.2019. u 18:21.
Gigi1 je offline   Reply With Quote