View Single Post
Staro 30.04.2020., 11:37   #9045
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,328
Citiraj:
Autor PointDexter Pregled postova
Treci upgrade kompa jedino napajanje ostalo isto. XFX 550 staro jedno 8(?!) godina. Narucio mu danas zamjenu https://www.komplett.ie/seasonic-foc...054996/product
Ne znam svako koliko godina bi bilo pametno mijenjati napajanje? Dali ga uopce mjenjati ako je ispravno?
Ne nužno, ako je bilo spojeno na UPS koji pegla napon te ako nije bilo stalno gonjeno u 80-100% nazivnog opterećenja.

Ajmo prvo postaviti neka "pravila" o potrošnji konfiguracije te samom radu napajanja unutar te potrošnje.

-"idealna" situacija je da napajanje radi u max. 75% nazivne snage.

-"idealna" situacija je da korisnik u okruženju u kojem napajanje radi dobiva relativno "čistu" struju odnosno napon (ovo ovisi o hrpi faktora:
dolaznim kablovima do objekta, kablovima/kvaliteti izvedbe strujne mreže unutar objekta, blizini/udaljenosti od trafo stanice, kvaliteti same
trafo stanice, eventualnoj učestalosti nestanka struje, itd, itd...).

-"idealna" situacija je kad se napajanje čim rjeđe pali odnosno gasi.

Pošto rijetko koji korisnik ima "idealnu" situaciju, idemo dalje.

Naime, o čemu se radi: u ovisnosti od kvalitete strujne mreže (čitaj padovima i pikovima napona te samoj "čistoći" struje koja dolazi iz mreže), napajanja se više ili manje muče bez obzira na opterećenje u kojemu rade.

Tu u igru ulaze UPSovi koji peglaju/čiste napon. Danas se na tržištu mogu naći modeli za parsto kuna koji gore navedene zadaće sasvim zadovoljavajuće izvršavaju te iz mog iskustva značajno olakšavaju rad odnosno produžuju život napajanja (XFX 650 xxx radi 24/7 od 2010. bez beda).

Svi oni koji razmišljaju "budem kupio jače/bolje napajanje nego što mi treba pa sam future proof te će trajati dulje" po mom mišljenju griješe.
Osobno bih uvijek išao na kombinaciju UPS+povoljnije (ne jeftino, ne šrotex) napajanje.

Odgovor na tvoje pitanje dali kupovati novo napajanje bi u mom slučaju bio ne, ono što funkcionira ne treba dirati.
Ako rikne, jbg, kupiš novo, kao što je sa svim stvarima koje riknu.

Disclaimer: post nije napisan da bilo kome soli pamet, nego iz razloga da korisnici/poštovano članstvo ne drobi novce bez veze na napajanja koja su overkill za njihove potrebe te neće riješiti možebitne probleme prouzročene gore navedenim razlozima.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.

Zadnje izmijenjeno od: lobo64. 30.04.2020. u 20:53. Razlog: edit
lobo64 je offline   Reply With Quote