View Single Post
Staro 25.09.2018., 19:07   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
[rasprava] premještanje/sanacija/zamjena tel stupa

Ostalo mi u sjećanju da smo negdje raspravljali o ovome, ali ko će sad to nać, pa nek bude topic ...

pitanje za nekoga tko je zaposlen u HT-u, kao i one koji su imali iskustva s time.
u dvorištu kuće imamo telefonski drveni stup sa ormarićem, koji nakon pola stoljeća lagano se počeo njihat. htjeli su ga zamijeniti, najavili su dolazak bagerićem i iskopavanje rupe za betonski blok, šta smo po kratkom postupku odbili i prije nego su se pojavili. nisam siguran kad je telefon došao do nas, pretpostavljam krajem 70ih. dolazni kabel je ukopan i izviruje na našoj parceli, ulazi u ormarić na stupu, i od njega se račvaju žice koje idu do raznih susjeda i okolnih stupova, sve skupa mislim da je 16 parica, iako ne uspijevam ih baš prebrojati, nebitno.

svi okolni susjedi su u manje-više ratnim odnosima, osobno čekam da generacija 80+ poumire da se stvar malo unormali, s obzirom da se radi o zoni gdje je prosjek godina cca 80, i ista ta generacija stopira apsolutno sve radove na kućama i oko njih, i razno razne renovacije i uređenja se vide tamo gdje su nonići i nonice umrli i mlađe generacije nasljedile kuću (isto bilo i kod nas).

e sad, sve to skupa me nije briga, već me zanima - kad taj famozni stup napokon padne, šta će se desiti kroz neki futur, koje su naše opcije kao vlasnici parcele? sve okolne parcele su isto tako privatne (odnosno u gradskom vlasništvu, ali svi stanari imaju posjedovno pravo i grad ne može prstom mrdnuti, već smo se raspitali u općini). jedina opcija koja mi pada na pamet, je da se stup premjesti na javnu površinu, šta su u toj našoj zoni samo ceste, i onda opet zrakom vuku kabeli do kuća, nešto šta mi se čini prevelikom investicijom za voljeni nam telekom koji minimalno ulaže u postojeću infrastrukturu, a i onda bi trebali do te nove bandere izvuć telefonski kabel tko zna odakle.

vjerojatniji događaj bi po meni bio da će svih nas ostaviti bez priključka dok god im mi ne dozvolimo da ukopaju novi stup. jesam li u pravu?

slična situacija se desila u obližnjem selu, gdje je tip imao 30 godina stup na parceli di mu je kampanja, i nekoliko mjeseci zivkao telekom da ga premjeste jer će gradit kuću na toj lokaciji. nakon šta je mu je pukao film i javio da za sat vremena bager ruši stup, pojavili se tekomovci u roku pola sata, odspojili sve parice i odnijeli stup. nisam upućen u nastavak te priče.

dakle, u urbanoj zoni , koja je izglednija situacija? nas na tom stupu ima oko 16 rekao bih, brojeći kabele koji vise mislim da čak i manje, ali možda ima kabela s više parica pa nisam siguran, na našu kuću idu 4 parice, na susjednu još 4, i još je 5-6 kuća spojeno. nama je u cilju da nakon pada stupa, izravnamo teren i postavimo tlakavac. ja bi ujedno dao da ukopaju cijev do kuće, kroz koju bi se u futuru provukli kabeli za nas...
jp_rv je offline   Reply With Quote