View Single Post
Staro 20.04.2017., 14:48   #4
Touni
Premium
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 69
Je, i onda pogledaš ponudu objektiva.. Za m43 su svi objektivi novo dizajnirani, s novim optičkim formulama i novim premazima i materijalima, dok za canikon ponuda objektiva za crop tijela je puno lošija. Naravno možeš koristiti full frame objektive, ali oni su em veći, em većinom optički stari objektivi, neki čak i nekoliko desetljeća. Naravno najnoviji objektivi su dobri, ali isto tako cijena im ide u nebo.

Tako dolazimo do toga da su za m43 objektivi već jako oštri potpuno otvoreni (naravno nisu svi jel, ali velika večina), dok starije objektive na koje se veći sustavi oslanjaju moraš malo pritvoriti da bi dobio jednako oštru fotku, gdje se praktički gubi ta prednost od manje od jedne stope (aps-c) ili dvije stope (full frame). Ako ne vjerujete gledajte malo recenzije, ljudi koji imaju recimo 75mm 1.8, kažu da je to jedan od najoštrijih objektiva koji su ikad probali, na svim sustavima.. Imaš dragulje kao 45mm 1.8, itd,itd..

Također samo u teoriji je prednost Full Framea 2 stope kod visokog isa. Pogledajmo malo jedan od najboljih FF fotića što se tiče visokog ISA, Sony a7s II i najbolji canonov visoki iso fotić, canon 6D.

https://www.dxomark.com/Cameras/Comp..._1047_1006_836

Usporedio sam ih sa e-m5 II, koji nije top model, ne znam kakav mu je visoki iso u usporedbi sa top m43 modelima, ali eto, samo za usporedbu, jedan mid range m43 fotić..


E-M5 - 896
6D - 2340
A7s II - 2993

Znači, da full frame ima 2 stope prednosti, trebali bi imati rezultat od 3584, a možemo vidjeti da ni a7s II nema toliki rezultat kod visokog isa..

Također, većina korisnika koristi canon, koji je po dinamičkom rasponu u senzorima dosta iza nikona i sonya, tako da canon 6d po ovom testu ima i manji dinamički raspon čak i od m43 fotića (12.1 naspram 12.4). Dok nikon i sony redovito daju 13+, pa čak i preko 14 stopa..


2.8 objektiv je 2.8 objektiv u bilo kojem sustavu, ako to ljudi ne mogu shvatiti ne moraju. Druga je priča što ćeš na full frameu moći imati iso 1600 umjesto iso 800 (ili 400 ajd da se držimo teoretske prednosti od 2 stope) i izgledat će isto što se tiče šuma. Meni iskreno šum ne smeta i većina ljudi koji raspravljaju o tome su internet ratnici koji ni nemaju full frame fotić, ali oni znaju da je full frame najjači.

Prednost u dofu je nekom bitna, nekom nije.. Ima ljudi koji ne vole plitki dof, ima ljudi koji vole. Stvar preferencije.

Ako nekog zanima potražit ću i napisati i koliku rezoluciju i iskoristivost senzora možete dobiti od m43 sustava zbog dobrih objektiva, u usporedbi s većim senzorima. Već sam to prije napravio na jednom forumu pa su se ljudi čudili..

I još za kraj, nitko ne poriče prednost FF i APS-C formata nad m43 sustavom, samo govorim da ništa nije crno bijelo, ali ste u najmanju ruku popljuvali cijeli sustav bez iskustva. Ja sam koristio i aps-c i FF i trenutno sam se primirio na m43, zato što mi aps-c nema neku prednost u odnosu na m43, a FF sustav koji želim dođe previše para..

Sorry na malo dužem postu. Obećao sam sam sebi da se neću više upuštati u rasprave, ali eto, jače je od mene
Touni je offline   Reply With Quote