View Single Post
Staro 20.12.2008., 14:35   #101
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Citiraj:
Autor Valg Pregled postova
Usput, ako je itko od vas radio takozvano "grecanje" u mehanici, zna jedini pravi način provjeravanje ravne površine...

Baš si me dobro sitia da napišem kako smo ja i stari poravnali bazu mog E5200 i bazu Sonic Towera.

Stari mi je radio u splitskom škveru, i vidio je kako mehaničari ravnaju površine koje moraju biti idealno ravne.

Postoji jedna ploča, koja se zove "ploča za tuširanje" (ništa se ne tušira tušem!)
To se kupi kao alatni stroj i proizvodi se u tvornici specijalnih alata tako da je površina idealno ravna.
Površina te ploče je tvz. "cementirana", odnosno površina je jako tvrda i otporana da se ne troši.

Mi tu ploču, naravno, nemamo pa smo iskoristili parče stakla

Tu je još jedna napomena ako budete nabavljali svoje parče stakla.

Staklar mi je rekao da veća debljina stakla ne znači i da je staklo ravnije!
Kako on kaže poslje valjanja staklo se hladi pa tanja stakla kad se ohlade se manje deformiraju od debljih, tako da sam ja uzeo parče stakla debljine 6 milimetara.

Da se vratimo na temu "tuširanja"

Dakle, za provjeru koliko je površina procesora ili hladnjaka konkavna odnosno konveksna ne koristimo ravnala ili žilete pa po dijagonalama procesora/hladnjaka + svijetlo u mraku.

Koristi se indigo papir!

I to u knjižari treba kupiti indigo papir namjenjen za ručno pisanje, a ne za strojno(za pisaću mašinu)
Stvar je u tome da indigo papir namjenjen za ručno pisanje sadrži mekši i masniju tintu koja bolje ostaje na površinama koju trljamo od indigo papir.

Postupak rada:

Indigo papir se stavi na parče stakla koje smo nabavili ili već imamo i onda se po tom indigo papiru koji leži "leđima" na parčetu stakla vozika IHS površina baze procesora.
Kad podignemo procesor vrlo jasno je vidljivo gdje procesor dodiruje parče stakla na kojem je indigo papir jer se boja sa indigo papira prenese na IHS površinu procesora.

Prava je šteta što u trenutku poliranja nisam imao digitalni fotoaparat da to prikažem i slikom, ali jasno se vidi gdje boja sa indigo papira ostaje.
Kod mog primjerka E5200 indigo boja se ocrtavala samo na rubovima što je bilo jasno da treba brusiti procesor!

Baza hladnjaka se provjerava na isti način i za moj Sonic Tower mogu reći da je bila katastrofalna ulupljenost baze hladnajaka.

Dalje se površine hladnjaka i procesora bruse na isti način na koji je opisano u uvodnom postu.
S tim da ni ja nisam imao Farecla pastu, nego običnu i valjda greziju "Purol" koja košta 12 kuna.

Ogledalo efekt se također dobije, ali ono je badava ako se baze hladnjaka i procesora ne sljubljivaju u što većem postotku, tako da nam je primarni cilj izravnati te dvije baze.

Još jedna napomena je da nije potrebno kupovati finu mikrofiber krpicu za čišćenje naočala, već je možda i bolja što tanja pamučna koja se smočena stavlja na staklo.
Terminator02 je offline   Reply With Quote