View Single Post
Staro 23.01.2022., 14:02   #25
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,105
Ah, EU Babilonija svojim smjernicama bi i samog boga elektrizirala da moze.

Plin im nije pozeljan, stavise plin postaje strategijom novih zakona, potpuno odbacen. Govorim jasno o dolazecim datumima, te novim realizacijama, ne postojecim. Ali sve to ima nejasan okus, te cini mi se, puno birokratskog zaletavanja.

Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
kondenzacijski novi je smece itd itd
Kondenazacijski nije smece, ali nosi nesto nepoznanica, koje zakonodavac u svojim preporukama uope nije naveo, dok je stimulirao (post zemljotres recimo) kupovinu istih. Jer nije naveo da bi radijatori (po dokumentaciji proizvodjaca) trebali biti 30% veci. Da izolacija igra jednaku ulogu, najvaznije, da kondenzacijski stedi, te je efikasan, samo dok radi na nizim temperaturama. Ako ga puknes (voda za radijatore) na previse, racuni mogu biti veci od atmosferskih. Nazalost, neki su vec i konstatirali, pa zvali instalere razocarani.

Ono sto je grozno kod Vaillant modela, ali i drugi prate, je zguravanje sve u jedan ekran, ronjenje po meniju, sve u najmodernijem izricaju idemo-ustediti-i-sve-zgurati-na-jedan-ekran pod parolom tehnologije. A nisu cak ni za top modele mogli staviti obicnu analognu skalu za vodu. Ima je, ali iza maske kucista

Moj prosli 30kW atmosferac Vaillant je po sucelju kao iz druge platezne kategorije. Dedicirani potovi, dedicirani preseti, naspram istom ekvivalentu (samo za circo kod mene) za plakati kako je ogoljeno.

Isao sam u edukacijski centar u Heinzlovu Vaillant, otvorio servisnu knjigu modula koji se mogu ubacivati u prostor maske na bojleru. Nadajuci se da cu naci neki koji nije glupa automatika, da mi moze dati barem parametar vode, grijanja i temperature, dedicirano i paralelno na ekranu da se svi vide. Ma kakvi, sve se svodi na automatike i usminkane termostate.

Odem stomatologu prije koji mjesec, veli racuni su mu katastrofalni otkako je stavljen kondenzacijski. Odem u sucelje, kad tamo serviser podesio vodu za radijatore na 75 (maksimum) brojac plina ide kao ventilator. Em mu je neizdrzivo toplo u cekaonici, em nema smisla. Na kraju stavim na 42, te mu pokazem da si sam korigira za subjektivni dojam, a on vec drugi mjesec sav sretan zbog potrosnje. Vecina nema pojma o tome, oni samo gledaju termostat i on im je jedina veza s bojlerom

Da ne pricam, da ljudima uopce ne objasne kako se to gasi, ako hoces prekinuti zadate i programirane intervale grijanja, bez da ga potpuno gasis. Jasno, nitko mu nije naveo famozni preset od 5 sekundi s kojim se stavlja u mode zastite od smrzavanja, ali koji je super opcije za brzo stavljanje u standby.

Tako da gledajte postavke kod sebe i ljudi kojima nista nisu rekli nakon posla.

...
Visage je offline   Reply With Quote