Tema: Dronovi
View Single Post
Staro 10.08.2016., 09:58   #37
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Panasonic, nisi u pravu. Ne znam pod kojim tačno zakonom se vode ove zabrane (a opet zavisi i od države do države), ali svi objekti od strateške važnosti kao što su mostovi, elektrane, fabrike vode, fabrike oružja, rafinerije, skladišta goriva, i slično su pod posebnim režimom. Takve objekte je zabranjeno fotografisati (ili njihove dijelove).
Mostovi se ne ubrajaju u strateške objekte niti imaju veze s elektranama i tvornicama oružjem, most može imati stratešku važnost samo u vrijeme rata i to samo ako je zaista na strateškoj poziciji.

Nadalje, bilo kakvo određivanje strateškog objekta mora biti popraćeno pravilnikom i zakonom, ja znam za neke vojne objekte i mogu staviti zakone u vezi toga, most se nigdje ne spominje.

Citiraj:
Zbog posla koji radim, gotovo svakodnevno sam u kontaktu sa bezbjednjacima (civilnim i vojnim) i baš smo razgovarali na ovu temu (fotografisanje i snimanje strateški bitnih objekata) i svi su rekli da su takve stvari zabranjene.
Svi mogu pričati svašta, nalazimo se u pravnoj državi (i Hrvatska i Srbija su pravne), da bi se nešto provodilo, to nešto mora biti propisano.
Ako je propisano, onda to treba naći u zakonu.

Citiraj:
Otiđi, recimo, u Krško i pokušaj snimiti elektranu.
Uvjeren sam da tamo imaš postavljeno 150 znakova o zabrani snimanja.
panasonic je offline   Reply With Quote