View Single Post
Staro 21.12.2020., 11:05   #2356
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Evo da i ja napišem svoje iskustvo s Protisom.
U ponedjeljak online naručena ploča AsRock B450M Pro4-F i memorija 2x8GB Patriot Viper Steel 3200MHz CL16 (oboje bilo "raspoloživo")

U srijedu dolazim pokupiti robu, ali bio neki problem pa nemaju memoriju koju sam naručio i platio unaprijed (hebi ga, desi se).
Djelatnik mi tamo ponudio 2x8GB Patriot Viper 4, 3200MHz CL16. Budući da meni svakako treba memorija, prihvatio sam jer je skoro identična. Tu dolazi do problema jer, ako sam dobro shavtio, tu memoriju nemaju u sutavu pa mi ne mogu dati račun. Čekao sam par minuta da nešto upiše zbog garancije. I to je to. Odlazim iz trgovine, i u autu primjetim da je na računu memorija koju sam prvobitno naručio. Vraćam se nazad, i kažem da nije ova druga memorija na računu. Odgovor je bio ovo što sam napisao tri rečenice ispred. Dobro. To mi je u redu, ako garancija valja. Još sam i mail slao da ne bi bilo za četiri godine nismo znali jer nemam "pravi" račun.

U četvrtak idem instalirati novu MBO, CPU, i RAM. Složim sve, odmah post i boot na staru instalaciju Windowsa, ali Windows vidi samo 7,9GB, a 8,1GB je "hardware reserved". Idem u BIOS, uključim XMP profil. Ne posta. Smanjim na 2933mhz. Ne posta. Sve osim "Auto" ne posta. Čak i ako smanjim frekvenciju na 1866mhz. Probao i olabavit latencije, ništa. Samo auto na 2133 te windows iako vidi svih 16gb, dostupno mu je samo 8gb. Probao i novu instalaciju windowsa, bios update i ništa. Pokušao mijenjati i utore. Proradilo s jednom pločicom na A1 utoru i 3200mhz radi. Zanimljivo je da je memorija čak na QVL listi. I dva puta sam već imao bulid (baš kod Protisa) s B450M Pro4 i svaki put XMP od prve, bez problema.

U subotu odlazim opet u ZG, namjeri da zamjenim navedenu memoriju za drugu ili povrat.
Objasnim što je problem, i da bih zamjenio memoriju za drugu. I odmah tu neka negativnost da to nije moguće prema njihovim uvjetima poslovanja i da se memorija mora slati u Njemačku na reklamaciju. To mi nikako nije opcija jer bih morao dugo čekati. Spomenem da su mi prodali memoriju bez računa i da zar nemam 14dana da vratim proizvod budući da je plaćen unaprijed. Djelatnik provjerava s nekim situaciju i odobrava mi zamjenu memorije. Nemaju identičnu. Pitam ako mogu dobiti povrat love. Ne mogu, pa na kraju uzimam HyperX Fury 3200 CL16 koju su imali u poslovnici. Vraćam se doma, stavim memoriju, odmah post, ukljucim XMP. Sve radi, sve OK.

Ne znam kolike su šanse da je "nova" memorija neispravna. Po pakiranju se ne može utvrditi ako je netko otvorio prije mene (dok HyperX ima naljepnice pa se može vidjet).
Za novu memoriju sam dobio račun. Da mi nisu odobrili zamjenu/povrat vjerojatno bih uzeo natrag memoriju, koristio računalo s tom memorijom i posalo koji mail na Zaštitu potrošača. Ako to ne bi prošlo, onda bih u siječnu dao ne reklamaciju.

No, da sam imao račun i sve kako treba vjerojatno ne bih mogao ništa te mi ne bi odobrili zamjenu/povrat. Ne znam zašto se memorija mora slati u Njemačku, kad iza piše ovlašteni sevis: Protis. Pogotovo kad je riječ o jeftinijoj memoriji za 500 kuna i koja je neispravna po kupnji odmah (iako sam prvo mislio da me zahebava samo XMP profil).
Koliko sam shvatio ti si naručio i platio unaprijed ploču i memoriju? U tom slučaju mi nije jasno da ljudima i dalje nisu jasna njihova prava. Znači imaš pravo u roku od 14 dana bez ikakvog objašnjenja vratiti robu. Znači ako memorija ne boota fino im vratiš i napišeš raskid ugovora i čekaš povrat love. Ako ne sjedne lova ide prijava. Prosto ko pasulj.
Meni stvarno ljudi nisu jasni. I kakvo uzimanje artikala bez točnog računa. Što nitko ne čita iskustva sa dotičnom trgovinom? Pa garancija je upitna i sa pravim računim
Master_Hrc je offline   Reply With Quote