View Single Post
Staro 05.05.2019., 18:43   #1
kakav takav
Registered User
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: zagreb
Postovi: 14
Koje vanjske antene za A1 i Tele 2

Prvo da pozdravim vrijednu ekipu forumaša, te ukoliko nisam svoje pitanje smjestio na dobro mjesto (za sada nisam pronašao adekvatnije), molim da me se upozori da prebacimo negdje drugdje da ne ometamo na krivom mjestu.

Moje ime je Branko i ovo mi je prvi post ovdje.

Naime, treba mi vaša pomoć jer vidim da ovdje ima znalaca a ja nisam baš u tome osim nekih osnovnih stvari sa kojima se moram boriti silom prilika.

S obzirom da ja kao i mnogi drugi moraju pobjeći od T-coma i njihovog max 4mb interneta jer na mojem području nije moguća veća brzina (periferija Zagreba prema Zelini), tražim alternativu koju imam ali ne zadovoljava potrebe pa trebam pomoć.

Imam mobilnu LTE mrežu Vipa i Tele2. Vip mi lovi u objektu LTE kad nije opterećeno i do 85mb (nikad ispod 25mb), signal gotovo full (toliko vidim na iPhonu), a Tele 2 uglavnom 3g, na katu LTE 1 crta a u potkrovlju LTE 2 crte. Uzeo sam probnu karticu Tele2 (ubacio u iphon) i provjeravao par dana, uglavnom u višim dijelovima ima ali prizemlje samo 3g, i uvjek cca 25mb (za mene koji sam 15 godina na 4mb to je naučna fantastika)

S obzirom da imam ravan krov na objektu te mogu dodatne antene smjestiti van objekta još i više, osnovna ideja je bila (prema informacijama koje sam uspio skupiti na ovakvim mjestima), vanjske antene, 3g/4g GSM Router u samo potkrovlje (do njega bi išli kablovi od antene cca 4-7 metara ili kraće (ovisno koliko bi visoko smjestio antene), a od Routera mrežni kabel direktno na switcher cca 10 metara dalje i svi imamo internet bez drugih zahvata.

I sad je pitanje, što uzeti s obzirom da mjesečno trebam cca 300-400 GB prometa. Vip mi je bolji odabir jer u startu imam bolji signal, imam i optičku vidljivost prema baznoj stanici (ali bez obzira na tu činjenicu htio bih staviti vanjske antene da bude ziher), ali mogu dobiti max 100gb mjesečno + dodatnih 100 GB uz nadoplatu što mi nije dovoljno. Tele 2 s druge strane ima 1TB što me zadovoljava, ali je bazna stanica dalje i nemam optičku vidljivost.

Nije problem uložiti u opremu samo da stvar radi ali ne želim se bez veze razbacivati jer vidim da u mnogim slučajevima i neke jeftinije komponente rade bolje nego mnogo skuplje, a ja o tome neznam previše pa nemogu odlučiti koje su to komponente.

Stavio sam ovdje skice te dvije moguće opcije prema stvarno utvrđenom stanju na terenu, do kojeg sam uspio doći istraživanjem. Od opreme nemam ništa osim jednog 3G/4G LTE GSM Routera, točnije TP-Link DWR 921 kojeg sam koristio par puta u vikendici ali ga više netrebam pa imam viška ukoliko se može iskoristiti. Ako ne, nabavim drugi.

Ukoliko netko ima ideju i prijedlog bit ću zahvalan jer na svojem području nažalost nemam nikoga tko se toliko razumije da trajno riješim problem.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	opcija 1.jpg‎
Views:	838
Size:	303.3 kB
ID:	21137   Click image for larger version

Name:	opcija 2.jpg‎
Views:	656
Size:	298.9 kB
ID:	21138  
kakav takav je offline   Reply With Quote