View Single Post
Staro 29.12.2007., 19:25   #1
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Particioniranje i formatiranje diskova, cluster size i fragmentacija

Formatiranje i particioniranje Hard diskova

Začudili bi se ali mnogi neznaju kako ovo napraviti pa ću ja to probati pojasniti...

Najjednostavnije je ovako:

Desni klik na computer > computer management
ili
Start > u search napisati computer management
ili
Start > control panel > administrive tools > computer management > u ljevom izborniku odabrati Disk managment

I trebali bi dobiti ovo:



U disk managmentu ce vam se prikazati svi Hard diskovi koje imate i naravno particije.

Inicijalizacija diska:

Ako je disk u potpunosti novi ili zero-fill formatiran, dobit ćete pop-up za inicijalizaciju diska.



Za sve diskove veće od 2 TB je potrebno odabrati GPT, međutim, ako imate Windowse XP ili Server 2003 (bez SP1) i starije, nećete ih moći koristiti na tom OS-u.

Kreiranje particije:

Kod mene se nalazi jedan HDD, pa se pod Disk 0 vide particije, jednostavno desnim klikom kliknite na crno polje (unallocated space) i kliknite new partition ili new simple volume.

Korak 1:



Otvoriti će se New Partition Wizard pomoću kojeg ćemo kreirati particiju...



Kliknite na next.

Korak 2:

Nema slike

Eh sada ovisno kakvu particiju kreirate, uglavnom sve piše pod Description...kada ste odabrali kliknite na next

Korak 3:



Sada morate odrediti veličinu particije, uglavnom tu nema neke mudrosti upišete veličinu(u MB, megabajtima) i kliknite next

Korak 4:



Sada morate dodijeliti slovo particiji.(u mom slučaju S)
Mount in the following... nemojte staviti kvačicu, isto tako i na Do not assign a drive letter....Kada sve obavite kliknite next

Korak 5:



Najbolje bi bilo da kada kreirate particiju i odmah je formatirate...stoga kako gore vidite, stavite kvačicu na Format this partition..
E sada, većini zbunjujuća stvar...
Postoje različiti formati: FAT, FAT32, NTFS, itd....Najbolje je koristiti NTFS
Allocation file size stavite na Default...
Volume label je ime koje će te dodijeliti particiji...ja ću ostaviti New Volume
Quick formata najbolje bi bilo NE uključiti ga već napraviti full format, ali ko voli nek izvoli..
Također nemorate ukljuciti file and folder compresion...

Korak 6:



I to je to, dobili ste kratak rezime svega sto ste odabrali, kliknite finish i pričekajte da Disk managment kreira i formatira particiju.



Formatiranje particije:

Korak 1:

Desni klik na particiju koju hoćete formatirati i odaberite Format...



Korak 2:

Dobiti će te ovo:



Gore sam napisao kako podesiti postavke za formatiranje no evo ponoviti ću još jednom:

Volume label: ime particije
File system: NTFS, FAT, FAT32 najbolje NTFS
Allocation unit size: default
Perform quick format: kako hoćete najbolje ne
Enable file and folder compresion: Kako hoćete...

Klik na OK i dobiti će te upozorenje da formatiranjem gubite sve podatke na toj particiji, pa budite toga svjesni, kliknite OK(naravno ako želite)



Brisanje particije:

Korak 1:



Desni klik na particiju koju želite obrisati i odaberite Delete partition ili volume...
Dobiti će te Upozorenje da gubite sve podatke na toj particiji klik na OK



I to je to obrisali ste particiju...



Isto tako ima i nekih aplikacija za kreiranje i upravljanje particijama, ja ih nisam opisao jer mislim da je ovo za jednog početnika najjednostavnije...Napisao budem koje aplikacije ja koristim:
Acronis Disk Director Suite
Partition Magic

Nadam se da ste naučili neko osnove...Ako mi se negdje omakla pogreška upozorite me na nju!!

*Pisano je nabrzinu pa nemojte zamjeriti nekoj pogrešci...još ću ja to malo editirati..

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 03.02.2019. u 01:04. Razlog: ponovno uploadane slike i dodane neke stvari
tech je offline   Reply With Quote