View Single Post
Staro 17.09.2014., 08:22   #127
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Talaba Pregled postova
Lepo je to teoretski ali praksa je nešto drugo drugar. FX na mojoj croshair 4 formuli (slika gore u prethodnom postu) je mogao samo preko offseta da se podešava. Princip rada offseta je da on dodaje voltažu ako radi u + modu ili oduzima voltažu od postojeće ako radi u - modu. Primer; CPUZ program ti pokaže da ti procesor radi na 1.4V lupam napamet. U biosu ti offset stoji na 0.00000V to znači da je na defaultu. E sad ti klokuješ procesor i želiš da ti voltaža bude 1.42V izabereš u biosu + mod i digneš offset za 0.02V 1.40V+0.02=1.42V. To ti je teorija. Praksa kaže da moraš ponekad da staviš offset na 0.2 da bi ti u cpuz pokazao 1.42V. Nisam uzimao u obzir VDROOP pad napona već da je sve fiksno.
E sad zašto QnQ i slično neće da radi to treba proveriti u biosu i dokumentaciji za ploču. Mene to nikada nije interesovalo da mi obara frekfencu procesora jer i ovako čim nešto radi frekfenca skače a nema nikakav učinak na hladjenje niti trošenje struje. Ima slika gore na msi-ju radi na 1.576V pa je hladen u idle.
Hm, upitno je koliko stoji ovo za Cool'n'Quiet.
Ostavim komp preko noći da riješi neke torrente, i koji je smisao da visi na 4,6Ghz cijelo vrijeme kad može radit na 1,4Ghz smanjene voltaže?

Cijelo vrijeme mi je upaljen CnQ, pa ne znam neke realne razlike kada je upaljen ili nije.

Ali slična je analogija sa GPU-ovima, i nije baš da nema nikakve razlike u temperaturi. Kad je u prvom state-u (R9 280) radi na 300mhz i nekoj sitnoj voltaži i 33 *C, već kada eneablam dva monitora ulazi u jači power state i diže se na 500Mhz i diže voltažu isto, i tada idla na 50-ak *C.

A po revewima potrošnja u jednom state-u je 14W, a u drugom 40-ak W ako me sjećanje služi. I govorimo o idle.

Tako da, sumnjam baš da CnQ nema nikakvog utjecja na potrošnju i temperaturu...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote