View Single Post
Staro 11.06.2021., 11:54   #358
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,798
Na dva prilicno slaba laptopa u familiji sam napravio ram+ssd upgrade - to su laptopi za net i office. Jedan je prastari Dell sa i3 (Inspiron 15 3521), drugi je prilicno noviji Dell ali neki Pentium odron. Oba laptopa vrte Win10, ali su bili tromi i spori. Boot traaaaje, otvaranje browsera skoro jednako dugo kao boot. Na oba sam stavio 8GB rama i Kingston A400 ssd. Sistem je kloniran (znaci svo smece sam preselio) i laptopi su dobili novi zivot. Jedan od tih laptopa koristim za virtualnu masinu - nekad je taj proces trajao po 5min. Sada dignem virtualku i spremna je za rad kroz minutu. Sad vise nitko od familije ne razmislja o kupovini novog. Ukupan ulog oko 400-500kn po laptopu s tim da nisam jos prodao ni stari hdd ni ram.

Novi 240GB A400 sam nasao na akcijama po 200kn/kom. Ram sam uzimao po oglasima.

Ram nije bio toliki problem jer nikad nije bilo popunjeno vise od 2-3GB (od dostupnih 4 koliko su laptopi imali u pocetku). Brijem da ssd u mom slucaju radi 80% napretka u performansama.

Sve laptope sada gasim samo i iskljucivo hibernacijom. Paljenje traje 20-30 sekundi, smijesno malo naspram prije.

Edit: Alister je sve objasnio, slazem se. Jos da dodam, paljenje browsera i worda odmah nakon bootanja kompa je najbolji benchmark - ako imas hdd sistem ce ti se haltati i nacekat ces se. Sa ssdom to ide jaaaako brzo.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 11.06.2021. u 12:00.
xlr je offline   Reply With Quote