View Single Post
Staro 27.02.2021., 00:49   #779
denied
Premium
Moj komp
 
denied's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,182
Citiraj:
Autor pero000 Pregled postova
Pozdrav,
imam proc ryzen 5 3600, matična asusu b450-m pro gaming, i aio vodeno Thermaltake th240. Temperatrura procesora u mirovanju je 40 stupnjeva.
Na ploči imam samo cpu fan, cpu fan1 i system fan. Kada stavim pumpu na cpu fan i ventove na radijatoru na cpu fan1, ventovi su užano glasni i rade na velikim kretajima, a kada stavim kontra onda su ventilatori ok a čuje se pumpa. Radijator je monitran s prednje strane kučišta sa cijevima dolje.
Dali je to ok ili su temperature previsoke?
Ako ti je radijator s prednje strane, važno samo da je vrh radijatora viši od pumpe na procesoru (može i pol centimetara), kako se zrak u pumpi ne bi zadržavao. Jer je onda pumpa glasna i brže se kvari ako radi na zraku. Pumpu sam namjestio da uvijek radi na minimumu (kod mene je to 50%) jer od nje nema neke koristi što se tiče hlađenja.

Ventove je najbolje ručno namjesti jer si tako možeš sam staviti da ne budu previše bučni (nepotrebno). CPU u idlu nije potrebno ni mjeriti puno jer ako je kuler dobro stavljen, nije puno bitno jel 40 il 45 stupnjeva. Važnije je da izmjeriš temperature u loadu. Svakom procu je normalno da u loadu dođe do 80 stupnjeva (većini procova je max temp oko 95) i to je neka temperatura do koje nema neke brige...
Meni na AMD 3600 s NZXT X62 (280 mm cooler) s 4200MHz na svim jezgrama ne prelazi 70 stupnjeva, a trenutno u cyberpunku s 80% loada ne prelazi 60 stupnjeva. Tako da sam stavio ventove na radijatoru da se vrte prema grijanju grafičke budući da je ona doslovno pećnica (meni isto radijator stoji s prednje strane), a proc nije.

Za podešavanje ventova koristim Argus monitor jer na njemu imam namještene sve ventove - na radijatoru, na gornjoj strani kućišta (koji su spojeni s radijatotrom pa se okreću isto kak se i grafa grije), stražnji vent, pumpa na AIO-u....sve....
denied je offline   Reply With Quote