Tema: Hi-Fi
View Single Post
Staro 16.12.2018., 15:32   #9724
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,500
Pa naravno da hoće, jer pitam se na što se odnosi ovo "istim signalom".

I ovdje ne govorimo o 10-20% tolerancije kod svih aktivnih i pasivnih komponenata, tako da dva primjerka istog modela pojačala nemaju identične karakteristike, nego su unutar određenih, zadanih specifikacija.

Ne govorimo ni o razlici u kabelima, jer i sam znam da kada se pređe šrot kategorija, veću promijenu mogu napraviti manje izmjene na aktivnim, pa čak i pasivnim komponentama na putu signala, kao što je potenciometar, nego najskuplji kabel.
Ali pojačalo nije samo toliko snage u toliki teret uz toliki damping faktor i osnovni THD. Ima tu još stvari u dizajnu koji utječu na to, kako će određeno pojačalo "svirati". I tu naravno ne govorimo o ton kontrolama i procesorima zvuka, nego o razlickama u osnovnoj konstrukciji i odabiru sastavnih komponenata.

U nekim stvarima se slažemo, ali da su sva pojačala manje-više ista, nisu.
Istina je i da dobar dio proizvođaća voli prodavati maglu i marketing baziraju na glupsotima koje imaju 0.0001% utjecaja na bitne karakteristike, a pritom šetede na za rad bitnijim komponentama.

Ali zato na tržištu postoje i korektno izrađeni uređaji, koji su sonićno superiorniji. Za elektroničara je dovoljna jedna fotografija unutarnje konstrukcije uređaja da poprilično dobro procijeni kakve perfmanse može očekivati od takvog uređaja.


Citiraj:
Pričao sam specifično o pojačalu. Misliš da će isti zvučnik zvučati drukčije ako ga nahraniš istim signalom iz 2 različita pojačala?
Ako misliš da hoće, molim te navedi razlog zašto.
Doom je offline   Reply With Quote