Tema: Hi-Fi
View Single Post
Staro 16.12.2018., 14:06   #9722
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Nemam puno iskustva sa Hi-Fi opremom, pa se ne upuštam u bezrezervne preporuke što je bolje-lošije.

Ali iz malo iskustava a i kao ing elektronike znam da dizajn pojačala kao i njegove sastavne komponente itekako utječu na zvuk i da pojačala iste snage i istih osnovnih karakteristika ( koje su poprilično jednostavne za zadovoljiti ), a drugačijeg dizajna, topologije i/ili tipa i karakteristika korištenih aktivnih elemenata nisu sonično jednaka.

Čak se i potpuno isti, gotovi sklop može u uređaju iskoristiti tako da radi po preporuci proizvođača, u uvjetima boljima od preporuke proizvođača ili sa minimalnim utroškom vanjskih komponenata, tek da ispravno funcionira.

Pa nije to žarulja, pa da kupiš 75W od bilo kojeg proizvođača jer isto svijetle
Zapravo dvije žarulje od 75W su iste samo ako emitiraju isti spektar vidljive svjetlosti
Za rad i čitanje preferiram ove najbliže dnevnom svjetlu (6500 Kelvina), ali da se vratimo ontopic...

Pojačala/DAC-ove, kabele gledam iz druge perspektive. Ako nisu sonično jednaka, onda nisu Hi-Fi jer mijenjaju ulazni signal, tj nisu transparentne. Vjerujem da to nije jedina definicija Hi-Fi-a, ali tako ga ja doživljavam. Želim dobiti reprodukciju što bliže onome kako je audio master zamislio snimku.

Ono što mi je bitno u Hi-Fi su zvučnici, i oni su svi sonično različiti.
Ako mi pojačalo, DAC, ili bilo šta drugo uvodi neželjene distorzije ili harmonike na putu od izvora do zvučnika, onda ta komponenta nije transparentna.

Koliko ima smisla opterećivati se reprodukciji neke žive snimke preko 2 kanala je drugi par cipela. Koncertne dvorane su specijalno konstruirane tako da ljudsko uho ima dojam da zvuk dolazi iz tisuća izvora. Kako je 99.99% prostorija gdje se sluša muzika u kućnom okruženju izrazito pravokutno, a zvuk dolazi iz 2 izvora mislim da je najbolji put prema audio nirvani višekanalni zvuk. Ali ako izbacimo filmove, višekanalnih audio snimki ima valjda na promile.
Mislim da su Atmos sustavi na dobrom putu, ali tu ima par problema:
1. Instalacija u tipično kućno okruženje - probaj postaviti 11 zvučnika u dnevnu sobu
2. Mastering snimke se bitno poskupljuje
3. Trošak za 11 kanala je x puta veći od 2 kanala

Tako da ne mislim da nas tako nešto čeka u bližoj budućnosti.

Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Čak i da HT receiver ima istu zalihu snage iz napajanja i potpuno identičan izlazni stupanj, ta sva sila digitalnih preklopnika i procesora zvuka definitivno nemaju pozitivan utjecaj na zvuk.
Tek visoka klasa HT receivera ima ozbiljno dizajniran audio sustav, dok je kod ove 3k kn klase pravo čudo koliko fičera i pustih "deklarirainih" wati izlazne snage uguraju unutra, za tu lovu...
U cijenu AVR-a dosta ulazi plaćanje raznih licenci - Dolby/DTS, ostalih điđi miđi poput WiFia, bluetootha, pa dodatno plaćanje room correction algoritama. Poslije ću spomenuti NAD 758v3. Njegova cijena je oko 1500 eura. Bez Dirac algoritma sumnjam da je vrijednost tog AVR-a iznad 700 eura.

Postoje topologije pojačala i DAC-ova koje ne mijenjaju ulazni signal iznad razine čujnosti (ljudskog uha).

Kada bi ljudsko uho bilo superuho, onda bi istom logikom mogli reći da nijedna dva pojačala iste firme nisu iste jer svaka električna komponenta ima zadanu toleranciju, tj. odstupanje pod opterećenjem.
Naravno da ta odstupanja ne možemo čuti jer su uračunata pri dizajnu sklopa.

Tako da ako kažemo da nam jedno pojačalo zvuči drukčije od drugog onda se rasprava svodi na preferenciju i potpuno je subjektivna. Netko više voli pojačane niske frekvencije, netko više voli srednje.


Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Dovoljno je reči da su ti receiveri svi sreda deklarirani na 700W RMS-a, a unutra je trafo od 500W ...
Što se tiče deklaracija snage i specifikacija, tu se potpuno slažem. Neki proizvođači malo prikrivaju prave specifikacije dok neki otvoreno lažu. Razlog tome je što ne postoji neki standard po kojem se specifikacije moraju objaviti.

Dat ću par primjera:
1. THD pojačala- rijetko kad se navodi pri kojem opterećenju i na kojoj frekvenciji (obično je pri malom opterećenju i 1Khz frekvenciji). Ako je THD puno veći na opterećenju neke normalne glasnoće slušanja ili na cijelom spektru od 20Hz do 20kHz, onda mi je ta specifikacija potpuno nebitna jer je zapravo netočna.

2. Impedancija zvučnika - makar je dosta dobar pokazatelj, impedancija zvučnika nije linearna s frekvencijom. Trebao bi zaguglati, ali mislim da se u speckama stavlja medijan impendacije.

Npr. ovo je nominalna impendancija 4 Ohmskog zvučnika.


3. Snaga pojačala (AVR-a) - ovdje ima toliko laganja da je zapravo teško uopće razabrat kolika je prava snaga pojačala
a) Za AVR-ove koji imaju višekanalna pojačala znaju navesti snagu pod opterećenjem 2 kanala. Pošto si AVR kupio vrlo vjerojatno da pogoniš više zvučnika, ovo je vrlo zavaravajuće
b) Znaju navesti snagu pri 1Khz signalu, što je uvijek više nego pri tipičnom signalu (muzici).
c) O power handlingu zvučnika da i ne pričam (continuos vs peak)

Dat ću primjer NAD-a 758v3 jer sam njega imao prilike čuti uživo u sobi od 50tak kvadrata.
https://nadelectronics.com/product/t...ound-receiver/

Ima nazivno pojačalo od 7x60W. Slušao sam s kolegom to pojačalo spojeno na 7 KEF-ovih zvučnika (još 4 su bila pogonjena kroz NAD, ali na odvojeno pojačalo) u Atmos okruženju na referentnoj glasnoći (0dB kalibrirano). Soba je bila veličine 35-40 kvadrata.

Vjerujem da je ta NAD specka ekvivalent nekim pojačalima koje navode 100 i više Watta po kanalu.

Ukratko, žalosno je da ne možeš bez kopanja po internetu i mjerenja entuzijasta saznati neke stvari (jer u audio reviewima su mjerenja jedino uhom - to pojačalo zvuči divno, otvara zvučnu sliku, čuo je saksofon kao nikad prije A zvuči mu divnije što mu je veći sponzor).

EDIT: da konačno sisu strpam u isti post

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
@mesija... ako ćemo doživljaj pojedinog uređaja svesti na njegov thd i matchiranje spl-ova preko mikrofona, onda smo stvarno na krivoj temi.
Pričao sam specifično o pojačalu. Misliš da će isti zvučnik zvučati drukčije ako ga nahraniš istim signalom iz 2 različita pojačala?
Ako misliš da hoće, molim te navedi razlog zašto.

Zadnje izmijenjeno od: messiah. 16.12.2018. u 14:13.
messiah je offline   Reply With Quote