View Single Post
Staro 04.01.2018., 21:10   #39
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
misliš da bi stvar radila i bez da dam bridge-u ip adresu?
jer većina ih je dumb AP, wlan i eth u bridge bez ip-a i vozi.

po meni neće radit jer moram nakačit dhcp client na neki interfejs, a to je bridge, već kad su eth i wlan1 u bridge-u, a nije mi dao da ga stavim na eth jer "cannot run on slave interface".

držim ih bez ip adrese jer nam je pool dosta zauzet (imamo možda 50tak slobodnih ip adresa), a već se jedno 15tak mobitela nakačilo na intranet. prvenstveno sam si wifi zamislio da bude za laptope da mi ne rastežu lan kabele po uredima, mobitelima ionako ne treba intranet. osim toga , intranet ne limitiram s brzinom zbog pristupa serveru, dok guest ima limit od 5/512k po AP-u šta im je dosta za vibere i ostale pmaterine.

imam i 2 routera koja sam predvidio za to, mogu li nekako wlan2 spojit vpn-om do routera? imam rb750gr3 i 750UPr3.
imam ih na obje mreže, trenutno ne rade ništa, samo imaju spojena oba switcha (intranet i vanjski link, to su dvije fizički odvojene mreže kod nas, svaka sa svojim subnetom).
(u prevodu, eth1 je spojen na prvi switch, a eth2 je spojen na drugi switch, ali samo stoje tako i ne rutiraju promet, služi da im mogu pristupiti sa bilo koje mreže).

ideja je da wlan2 (koji je virtual wlan na ap-ovima koji su fizički nakačeni na intranet) spojim sa jednim od ta 2 hex routera. čisto da smanjim količinu uređaja i da si skratim muke povlačenja novih kabela. rb750UP je kupljen da napajam guest AP-ove iz server sale, ali sam skužio da ionako nemam infrastrukturu kojom mogu direkt doć do njih na traženim pozicijama jer je svako malo neki switch...
jp_rv je offline   Reply With Quote