Tema: Automobili
View Single Post
Staro 05.12.2022., 19:23   #64672
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor X-Plosiv Pregled postova
Meni je kod EV najveći problem što mi nije pouzdan za svakodnevni život. OK kao drugi za po gradu (prijatelj uzeo onaj WV UP, preporodio se za grad i mala okolica), ali ako ja moram kroz dan otići PU - RI - ZG - PU i to gledam da sam što prije doma, onda jebiga...makar da se ne lažemo, kojih 80% potrebe bi mi jedan EV mogao odraditi, ali zbog onih 20% je ogromno NE od mene. Sa time da nema puno punionica ako sam vani, a i kada dođe ljeto, a ono još 10 auta ispred mene.
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
I to je sve legit sto si napisao, i naravno da imaju prednosti i mana. Samo ekipa gleda binarno sve, i moš se slikat za neku konstruktivnu raspravu.
Da, EV definitivno još uvijek nije savršen izbor za sve - ali bome pokriva već dobar dio ljudi.

Meni je EV nešto savršeno već u ovom stanju.
1. 99% vremena sam ili u Zadru ili Zagrebu ili na relaciji Zadar-Zagreb - domet nije problem
2. 99% punjenja je na vlastitu struju i u Zadru i u Zagrebu, pa ide na jeftinu večernju struju, cirka me ispadne 1kn jeftinije po svakom km, daklem godišnje od 20-30000kn uštedim samo na gorivu - cijena nije problem, tj. razlika u cijeni će se isplatiti kroz par godina
3. kako su punjenja 99% vremena doma, zapravo ću godišnje i uštedjeti vrijeme koje bi inače proveo na pumpi - brzina punjenja nije problem

I nakon toga ti ostanu samo žešće prednosti EV-a - instant snaga i ubrzanje, maksimalna jednostavnost vožnje, puno manje pokretnih i potrošnih dijelova pa samim time i puno jeftinije održavanje, apsolutna tišina vožnje i nema nikakvog drndanja po autu (škripanje plastike, vibracije... što god se razvije kroz godine u svakom ICE autu)...

Za apsolutnu dominaciju tržišta osobnih automobila još trebaju:
- povećati prosječan domet za još nekih 50%
- povećati još brzinu punjenja
- povećati sigurnost baterija (koristeći manje zapaljive materijale/elemente)
- smanjiti cijenu za još nekih 25%
- riješiti problem dobijanja toliko struje koliko će tranzicija zahtjevati

Mislim da će za to trebati realno još 5-10 godina (ovisno o stavci).
Nakon toga ICE-u još samo ostaje "onaj osjećaj" za ljubitelje zvuka motora, kojih će jednostavno realno biti sve manje i manje kako vrijeme ide, a i to je realno samo subjektivan i većini ljudi nebitan dojam.
Apsolutno sve ostalo će biti na strani EV-a.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote