View Single Post
Staro 07.02.2022., 12:05   #83
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Matth€w Pregled postova
Radim upravo 13 kW SE uz 10 kW hibridni inverter i LFP baterijski paket od 22 kWh.
Pa kad je bal, izbacili bi plinsku peć kompletno i stavili DT za grijanje vode (radijatori + potrošna voda)
Trenutno imamo 38 kW plinsku peć i 160L spremnik. Moje pitanje je, koji je ekvivalent snage DT takvoj peći, pretpostavljam da bi 16 kW bilo dosta (išli bi i na veći spremnik od 300L)?
Ekvivalent ovisi o gubicima topline tvoje kuće. Trebao bi naći dobro strojara koji će se potruditi uzeti tvoje realne podatke od kuće (vrstu zidova, debljine, izolacija) te će onda napraviti proračun gubitaka tvoje kuće. Po njoj će moći uzeti u obzir dizalicu topline. Ako je dobra izolacija, može biti 12, a može biti 16kw.

Usto, za dizalicu topline treba napraviti isto proračun pojedinih krugova, da se znaju dobro podesiti pumpe, protoci etc.
Čitao sam na forum.hr, bilo je slučajeva kada si trošio nepotrebno više struje jer nije sve bilo dobro podešeno. Radilo se o 20% većoj potrošnji na istoj instalaciji. Bespotrebno.
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
https://hiza.xyz/troskovi-grijanja-s...3n1614lp_nT8rQ
Naletio neki dan na pespućima interneta. Cijene mi se i ne čine nešto jako povoljne.
Dosta ovisi jesi doma 8-23 ili nisi, ali 7500kn ukupno struje za sve (grijanje, kuhanje, topla voda) na godinu dana je čak i mali novac, čak i za 110 kvadrata.
Nema rekuperatora mislim, hlađenje je na tipičnu klimu etc. Moji nemaju struje ispod 400kn mjesečno, a nit se griju nit kuhaju na nju. Samo svijetla i aparati.

Imaš još i ovaj iz Slovenije- https://nasahiska.si/
Citiraj:
Ena izmed ključnih dejavnikov pri porabi električne energije za ogrevanje sta nastavitev temperature ogrevanja in navade uporabnika. Pri ogrevanju ima pri nas glavno besedo nežnejši spol. Posledično je nastavljena temperatura za ogrevanje hiše dokaj visoka. V povprečju je naša notranja temperatura med 23 in 24°C, vodo pa ogrevamo na 52°C. Pri porabi vode smo precej racionalni in varčni, vsaj trikrat tedensko pa vseeno napolnimo kopalno kad za najina malčka. Ogrevana bivalna površina naše hiše je 160m2.
Samo na grijanje i toplu vodu otišlo 270€ na godinu. COP je išao od 7,6 do 3.6 u Prosincu.

On ima rekuperator, stalno optimizira rad dizalice i tople vode, izvlači maksimum iz toga cijelog sustava.

No opet, osim same kuće, zgrade, sve ovisi koliko si ti doma. I kolika je temperatura. 24C u prostoji nije mala temperatura, kao niti 52C za toplu vodu.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote