View Single Post
Staro 11.02.2008., 10:50   #8
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Quotes...

Citiraj:
Autor Grofaz
Vuco jel možeš napisat formulu po kojoj se računa takt memorije, ili dat link za program am2 tools jer ga nisam našao nigdje gdje sam tražio.

Ne mogu skužit kak se to računa, jer cpu-z baca takt memorije CPU/11, CPU/7, CPU/5, CPU/6 ovisno o prilici, a u biosu imam opcije DDR 400/533/667/800.

Na primjer.

FSB 200, opcija DDR800 = DDR 368
FSB 220, opcija DDR667 = DDR 346
FSB 252, opcija DDR667 = DDR 398

Kad stavim multi 5, omjer je CPU/5 bez obzira koju od ove 4 opcije
(dijeljitelja memorije) stavim i onda mi bude FSB : DDR 1:1 uvijek.

Uz to još jedno pitanje, kad bi stavio preveliki FSB za ploču ili nešto drugo pa ne bi bilo stabilno, onda mi na post-u da opciju da se vratim u bios sa del ili stisnem F1 pa idem dalje u safe modu kada spušta fsb na 200. Jel to neka opcija koja je uključena u biosu? Jel to ono Halt on all errors naprimjer.

Hvala.
Citiraj:
Autor Vuco
Formulu ne znam, ali evo ti link na AM2tools, friško uploadan.
Uglavnom, dosta toga ulazi u računici, od samog HTT-a, množitelja procesora do djelitelja memorije. Sigurno ima neka računica, no sa AM2tools je to puno jednostavnije.

http://www.esnips.com/doc/6f7d8884-a...4d310/am2tools

Što se tiče pitanja sa FSB-om (odnosno HTT-om, kako je to od K8 arhitekture) - može biti da si pretjerao sa HTT-om ako ti baca taj error tokom POST-a, no može biti jednostavno da ti je BIOS ne zreo i da te jednostavno on ubija u daljnjem napretku. Zato - pravac u Windowse i probati Clockgenom malo po malo. Ako npr. preko BIOS-a nisi mogao bootati na 250Mhz, a sa Clockgenom natjeraš 300Mhz (i to još da radi stabilno; što bi značilo da provrtiš neki test stabilnosti) - e onda te koči sigurno BIOS (no opet pazi - možda ti neće ići na 300 jer procu fali napona; tu mogućnost makneš tako da staviš u BIOS-u niži množitelj procesoru i onda probaš dizati HTT sa Clockgenom).

Nije to toliko komplicirano i stvarno se ponekad može lagano vidjeti što te koči, no moraš paziti i na osnovne stvari (tipa HT link, frekvu memorije) dok se igraš sa programima u Windowsima (tipa Clockgen, nTune ili sličan) i gledaš preko njih što te koči.

Tako da ti programi za OC-anje iz Windowsa nisu toliko loši koliko se na prvi pogled čini. Samo moraš znati što želiš sa njima napraviti.

Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
Voltaže (između ostalih podjela) dijelimo i na one u idleu i loadu uz obaveznu napomenu kada je što i čime mjereno...ova tvoja ne govori ništa.

Za temperature:napravi graf u OCCT-u,što se temp.tiče,ostavi ga da vrti bar 30-60min,pa ćeš imati približno točan uvid u situaciju.

Ovo sa ventovima ne kužim...tj.ako je ono što ja mislim-fulao si protoke gadno&imaš turbulenciju nepotrebno...

A lika koji ti je "rekao" da "ona druga" verzija BT-a ne ide za tvoj proc-pozdravi puno.Makar,uzimam sa debelom rezervom tko-je-tu-koga-i-kako-shvatio

Inače,da ne ispadne da ti stalno "nešto kenjam tu & prigovaram",ukazao bih ti na još jednu stvar iz abecede OC-a,a koju si,po svemu sudeći-preskočio.
Prvo pravilo je da ideš tražiti max./željene taktove jedne komponente sustava,pri default naponu,uz "osigurač".E,taj ti je da "rasteretiš" ostatak komponenti maksimalno(dakle npr.opustiš latencije& frekv. meme,a ne stegneš,kao što si ti učinio,kada npr ganjaš željeni/max.takt procesora,FSB-a...).I to uz default napon!Onda vidiš dokle ide stabilno,i ako ti to na default nije dosta,podižeš voltažu(za proc i chipset),odnosno opuštaš latencije meme i/ili dižeš voltažu iste.Dakle,jedno po jedno dok se ne uvjeriš u mogućnosti svakoga dijela sustava,gornji limit mogućnosti u odnosu na "cijenu"(tj.napone&temperaturu).I sve što činiš-čini u malim koracima & strpljivo.

Ovo "ad hoc" gruvanje napamet-ni najmanje me ne čudi da ti je konfa bila nestabilna & stalno se restartala-negdje si nešto ostavio na "manual" vrijednosti što ti nijedan napon ovoga svijeta nije mogao iskompenzirati,a najčešće to budu zaboravljene sublatencije meme,na primjer,pogotovo ako ti je komp nestabilan i pri "blažem" OC-u.Mema je kompleksna stvarčica,mušičava ,sa puno parametara i "urođenih" različitosti čak i kod "najbližih srodnika"...možda i najnepredvidljiviji dio bilo koje konfe.A samim time i najteže ukrotiva,za većinu početnika.

Sada sam debelo udavio one koji već imaju nekoga iskustva sa OC (o pravim znalcima da i ne govorim),ali ako će nas ovo spasiti makar jednoga spama-vrijedilo je
Btw.,sve što sam rekao prožvakano je na Forumu nebrojeno već puta,ali možda ovako,na uzbekistanskome rečeno,nekima ipak bude razumljivije.Napokon...

A lijepo sam te savjetovao da se suzdržiš od formiranja bilo kakvih pitanja neko vrijeme,dok o svemu ne razmisliš dobro.I ne pročitaš (proučiš) šta koji dio sustava/stavka BIOS-a
prvo:terminološki znači
drugo:"kako radi"/"čemu služi"
treće:utječe na sustav promjenom na niže/više vrijednosti iste (u teoriji,prema tuđim iskustvima,proučavanjem tuđih SS-ova,itd.,itd...)
četvrto:tek onda -praktični dio.

Zadnje izmijenjeno od: Razer. 04.06.2008. u 20:45.
Razer je offline