View Single Post
Staro 18.10.2021., 01:12   #6109
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Nažalost rekao bih sve manje i manje. Romantiku i nostalgiju na stranu, ali bilo koji OS koji dozvoljava mountanje image-a stavlja optiku u "zgodno za imati ali nije nužna" kategoriju. Da budem do kraja iskren, optike u vecini mojih konfi su 99% za ukras i ako zatrebaju, a 1% da ih stvarno koristim. Uglavnom odrade instalaciju OS-a i ostatak vremena uglavnom zjape prazne dok ja pikam USB stikove sim tam između modernog i retro kompa.

Čak i kada bih izbacio praktični aspekt rada sa image-ima (brzina ucitavanje i kopiranja, nema medija koji zauzimaju mjesto po stanu, nema potrebe za ciscenjem medija i drive-a, medij se nece ostetiti ili krenuti preskakati, optici se "ne sviđa" baš taj medij itd...), i dalje ostaje činjenica da retro igre i retro software opcenito na originalnim medijima postaje iz dana u dan sve vrijedniji i vrijedniji, i postaje upitno koliko ima smisla drapati takve stvari po optikama, koje su iz dana u dan u sve gorem stanju i šansa da oštete medij je sve veca. A i ti mediji sa vremenom postaju sve podložniji ostecenju...

Tako da ako gledamo na te optike kao potencijalnog ubojicu kolekcionarsko primjerka tvoje najdraže igre, sve manje i manje imam volje i želje koristiti taj drive kako je zamišljeno. Realno, jedini problem koji vidim bi potencijalno bio sa DOS konfama iako sam 99% ziher po sjecanju da postoje i DOS mounting alati koji mogu mountati image-e. Tako da kada jednom nestane IDE optika, svi cemo instaliravati retro os-ove sa usb stikova umjesto sa cd-a i ripati si stare igre na sata optikama i koristiti mounting i to bude tak i gotovo. Ili ce netko usavršiti sata 2 ata adapter koji ce raditi kako bog zapovjeda isto kao što su napravili onaj -5v adapter za zvucne kojima to treba jer su stara napajanja sa -5v u pravilu izumrla.

I to dok netko ne izmisli nešto full novo, pa cemo onda svi to koristiti i cuditi se kako smo mogli prakticirati one "clumsy" CF kartice i tam neki daemon tools i slicna cudesa i mountati te image-e tako primitivni metodama

I znam da cete reci da volite zvuk optike kako se spina i sve to stoji, ali progress holds for no man i hocemo necemo morati cemo prigrliti alternative u nekom trenutku.

Ali naravno ako netko zeli nahoardati parsto kila optike ja mu drage volje dam svoj "višak" sa famozne hrpice pa neka uživa I btw da se razumijemo, uvjek podržavam ispravnu metodu popravka, ali isto tako podržavam i gumice ako mogu sa njima izbjeci put na drugi kraj grada, ustediti nekaj love i vremena i imati isti efekt bez negativnih nuspojava za "pacijenta" A najbolje od svega je da postoje 2 metode za riještiti istu stvar pa nisi osuđen na jednu opciju i ako ona nije raspoloživa onda nemaš izlaza.
Ja osobno imam ono što sam nazvao "radne kopije". Riječ je o duplikatima originalnih CDova (što je legalno ... ili nije legalno, ovisi o tome kako tumačiš zakon) i to su mi sve bijeli Verbatim CD-R 700MB mediji koje koristim za instalacije starog softvera. Dosta sam ih već potrošio i uništio, od manjih poderotina do puknuća u sredini za motor, a jedan BTC mi je čak i podrapao CD, i to ne tako davno! Evo slike:


U stvari, onaj CD kojeg ste vidjeli da se vrti u BTC pogonu je Deus Ex, naravno da u takav (ili bilo kakav) pogon ne budem stavio original OSIM ako je baš nužno potrebno. Dok se originali čuvaju na sigurnom ... Justin Case

Inače, postoji jedan dosta jaki argument za fizičke medije, u odnosu na cloud servise i online download - naime, sav softver kojeg imate na CDu ili DVDu je zakonski VAŠ, i nema vam ga nitko pravo uskratiti ili uzeti. Dok sa web downloadom (recimo GTA V, Steam naslovi) te iste igre zakonski NISU vaše, nego vi samo unajmljujete PRAVO na njihov pristup (na neodređeno vrijeme), ali vam ga zato isto tako korporacija koja stoji iza igre ima pravo uskratiti ... i to iz bilo kojeg razloga, pa ČAK i bez razloga ako tako odluče. Pametnom dosta što bi se reklo, ali to je već rasprava za neku drugu temu i priliku...

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Trekkie4
U gornjoj priči se radilo o klasičnom DVD player - u u kojem su se vrtili crtani za klince ...
Klasični CD, DVD player, HiFi linijska komponenta ILI kompjutorski drive ... nema razlike. Vidio si jednog, vidio si ih sve

Najgori su jedino oni (poput Plextora, što me neugodno iznenadilo) gdje mehanika ide DIREKTNO preko motora i zupčanika na ladicu. Bez kuplunga ili remena, zbog čega mali (najmanji) zupčanik često pukne, što je i razlog onog glasnog otvaranja i zatvaranja u stilu "KRRRRR".

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Sad si zamišljam kako bi ja prošao da maloj velim da idem na drugi kraj grada ili nedaj bog tek drugi dan u neki ducan po neku specijalnu gumicu i da nema crtica do sutra, prije mislim da bih iskoristio sve moguce alternative samo da bude "mir u kuci" Još pogotovo u ta vremena bez YT i 69 kanala na kablovskoj i inih cudesa...
Bez brige, ako smo mogli mi preživjeti, naša generacija na VHSu kojeg je pogonilo po 3, 4 remena i gomila senzora, mogla bi i ona pričekati da središ DVD player

Postoji više načina da se remen popravi, od kemijske solucije koja omekša gumu i poveća trenje (tako da remen ne proklizava) pa sve do iskuhavanja u vrućoj vodi, gdje toplina natjera gumu natrag u prvotni oblik AKO je ovaj deformiran od predugog stajanja i nekorištenja. Što je najčešći oblik kod svih tih kvarova. Ali najbolje je naravno to promijeniti i biti miran nekoliko godina!

Evo, moj gotovo audiofilski kazić Pioneer CT91a ima jedan remen koji vrti mehaniku vrata (ladice) i glava, i njega je potrebno zamijeniti svakih godinu-dvije, jer se ovaj deformira i poprimi "V" oblik (trebao bi biti neutralan, potpuno okrugli kao "O") i cijela stvar počne preskakati i kazić zaglavi. Sve zbog jedne gumice od 8kn...
  Reply With Quote