View Single Post
Staro 09.02.2016., 19:14   #308
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Eh, treba to sve uzeti s dozom rezerve. Ja sam u zdravstvo uložio minimalno 145.000kn (zbrajam okvirno svoj radni staž i odbitke za zdravstveno), a iskoristio niti promil toga (dva pregleda radi prehlade i jedan sumamed). Možemo se loptati s brojkama, no vjerujem da velika većina ljudi ne visi po ordinacijama i doslovce doniraju novac zdravstvu.

A što se čekanja tiče, evo baš imam insider info i tiče se čekanja MRI, naime rok čekanja je oko 6mj, a kod privatnika košta 1000kn. No, insider veli da se preko veze može na mri kad poželiš jer je uređaj većinu vremena - offline. Dvoje ljudi dnevno u prosjeku. Ili ženin papa-test, kojeg kod privatnika riješiš za 5 dana, platiš 500kn, a kod ginekologa to traje 4-5 mjeseci.

Za tih 500kn možeš umrijeti, u tome je cijela igra. Naš zdravstveni sustav je spor, trom i žderač novca s puno lijenčina i nesposobnih ljudi. Kao i kompletna državna uprava + politika + itd. Baš zato bi ljudima trebali dati na izbor, ok ako hoćeš državno zdravstveno, ostaje kako je, ako nećeš, evo ti nazad tvojih 1500kn i uplati si privatno zdravstveno npr Croatia i rješavaj stvari kako sam želiš. Samo jel, takve utopije nikada neće biti izvedive, dok god treba hraniti tisuće i tisuće ljudi na državnoj sisi.
Nisi baš u pravu.
Problem je u cijenama usluga i "malusu" kojega je naš divni ministar potpisao i obvezao bolnice da će pružati ISTE zdravstvene usluge za ČETIRI PUTA manju cijenu nego što će isplaćivati privatnicima koji imaju ugovor sa HZZO-om (to je brdo njih, ako malo bolje pogledaš oko sebe).
Šta se događa?
Cijena opreme, medikamenata...ista za oba subjekta, jedan se naplati 4000KN a drugi 1000KN od HZZO-a kojemu SVI MI porezni obveznici uplaćujemo novac.
O.K.
Sad mi reci, da si kvaran gad koji odlučuje o državnoj lovi kojim će kanalima ići iz blagajne...koji sustav treba sjebati (hint: brodogradiliše/željezara za 1KN, zvuči poznato?) a potom jednostavno pripajajući resurse (zgrade/aparate/STRUČNE ljude) kao kakav Borg eliminirati i zadnji trag konkurencije?
Niuje teško, jel'da...
Ilitiga: kako uz zdrav i profitabilan državni zdravstveni sustav uvesti i opravdati privatna zdravstvena osiguranja? Nikako, jasno, jer nitko lud nije da uplaćuje privatno osig. uz funkcionalno "javno" zdravstvo.
Recept je opisan gore...
Uostalom, zar se isto nije dogodilo i bankarskome sektoru, recimo?
A iskustva iz svih tih sektora znamo svi jako dobro, "pretvorba" zdravstva neće biti iznimka.
Ljudi moji, bojim se da nije daleko dan kada će i u RH bolesni ljudi ostajati pred vratima bolnica jer nemaju valjanu karticu osiguranja i nemaju čime platiti liječenje...uostalom, već sada letite na ulicu ako nemate za ratu stambenoga, kopate po kontejnerima jer nitko iz restorana/pekarnica/supermarketa ne izlazi da vam da besplatnu hranu kada vi to zatražite, jel' tako?
Reći će vam da su korumpirani doktori sjebali sustav, potrošili novac...eto, dug je sada toliki da to država više ne može sanirati pa je prisiljana ići na privatizaciju ustanova po principu "za 1kn".
Dalje znamo svi šta slijedi, a one ugovore sa HZZO-om sa početka moga posta am nitko neće reći niti objasniti kojom jebenom ekonomskom čarolijom ih pravda, i tko je taj tim čarobnjaka ministarstva koji su ga osmislili...najgore je što sve imate u Narodnim novinama, no njih ionako, pogotovo za dosadno zdravstvo, nitko i ne čita....
just my 2c
  Reply With Quote