View Single Post
Staro 28.12.2015., 14:56   #12
Ladytron25
Glazba, auti, itd :D
 
Ladytron25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zg- Kvatrić
Postovi: 61
Citiraj:
Autor gnujko Pregled postova
Malo generaliziraš kaj ne? Radim u Zagrebu u stranoj firmi. Već samim time dosta stvari je bolje sređeno nego u domaćim firmama i ponekim privatnim obiteljskim prčijama. Fora je u tome što bi za ovaj isti posao (btw, imam VSS) vani bio nekoliko puta bolje plaćen. Bio sam u posjeti kolegama u domicilnoj zemlji moje tvrtke pa sam vidio koliko i kako se radi. Plaće su im puno bolje, uvjeti rada nešto malo bolji (mislim da je moja firma čak iznimka ovdje) a količina posla koju odrade je otprilike ista kao i kod nas. Ono što me iznenadilo je da oni imaju slične probleme kao i mi u odnosu na viši menadžment, odn. ponekad im se miješaju u posao ali ipak u manjoj mjeri nego kod nas. Jedna od većih razlika je da se tamo i lakše napreduje ako se pokaže veće znanje i neke druge kvalitete. Kod nas to ide po nekoj drugoj liniji. Češće nego rjeđe. Također rokovi za projekte su im nešto flexibilniji a to znači da na poslu ima i manje stresa. Ono što je njih jako iznenadilo je informacija da kod nas jedan čovjek radi sve faze projekta (u većini slučajeva) a kod njih je to raspoređeno (doduđe sad pričam samo za svoj sektor). A to čini dodatni pritisak.

Dakle, glavna razlika je plaća i plaćeni prekovremeni.TRoškovi života su gotovo isti (ako nemaš fetiš na restorane i sl.)....

Ipak, svi u firmi se slažemo da je najljepše živjeti u HR ali samo ako se prima pristojna plaća i nema neki lihvarski kredit na grbači već se dobio stan od preminule babe.
Isto tako, kako je lijepo rečeno u članku iz Irske, tamo dobar posao "traži" dobrog radnika a ovdje čak i dobar radnik ima problem sa pronalaskom dobrog posla. E pa to je velika razlika. U startu te sjebe.

Priču o tome da se "vani puno radi a kod nas puno manje" prodavali su uhljebi po državnim i stranačkim firmama, tatini i mamini "mali poduzetnici" i slični jebivjetri koji vani ne bi prošli sa svojim neznanjem i neradom...
Ova država idealna je za muljatore, jebivjetre i neradnike a toga sam ja živi svjedok jer imam iskustva rada i u domaćoj i u stranoj firmi...vani (pa čak i u pojedinoj stranoj firmi u Hr) se najviše cijeni ZNANJE I RAD...sve drugo je ukras i bonus (ako je vrlina)..
U nekim stvarima imaš pravo. Svaka priča ima dvije strane. Nekome bude super nekome ne.

Npr ja da e doselim u ZG plaća bi mi najmanje trebala biti 4000 kn da pokrijem samo troskove zivota.

U to mislim naci stan (s cimerima) rezije i hrana. Nisam cura koj ide po kafićima i restoranima.

Imam frenda koji je otisao u Njemačku radit za Hr covjeka. Dosao je tamo, falilo je materijala, plaće nisu bile na vrijeme itd...e to je problem kod nas.

Drugi je otisao u istu zemlju radio za njihovog covjeka 6 sati i dobio sve uredno plaćeno i čovjek zadovoljan.

Tako i kod nas.. Nađes si sezonski posao, negdje dobijes uz plaću stan i rezije negdje ne.. vise profitira onaj koji je sve dobio u paketu pa tako i ovdje.

Kako god ja sam uvijek happy kad ljudi uspiju
__________________
Ladytron25 je offline   Reply With Quote