View Single Post
Staro 08.12.2008., 12:40   #23
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor dogy Pregled postova
Jos manji broj korisnika ima korist od bilo kakvog procesora jaceg od najslabijeg u trenutnoj ponudi, i od vise od 512 rama, osim onih koji se igraju prosjecnom korisniku takoder ne treba bilo kakva graficka jaca od integrirane na ploci....ali eto ljudi sve to kupuju - spika je: daj mi komp da bude jak i brz, i onda svi narokaju rama i procesora, a disk se kupuje po kapacitetu...i onda se komp vuce ko i onaj prethodni koji su imali, jer i jednom i drugom je disk usko grlo
Tocno, no za razliku od SSD-ova ciju konkurenciju u obliku obicnih diskova ne mozes zamijeniti na planu CPU-a, CPU ne mozes kompenzirati u odredjenim situacijama (od obicnog poslovanja do igara) jer nacin i potreba rada je bitno razlicit.

U postotku, obican korisnik ce bino rjedje vidjeti usporavanje radi diska koje bi bilo bitno brze kod SSD-a (veliki IOPS nije nesto sto obicni korisnik koristi), a o razlici u cijeni, kapacitetu i slicnom da ne govorim.

Citiraj:
Autor dogy Pregled postova
U kojem dijelu su losi, seek time raptora je oko 8 i nesto ms, prosjecnom disku 15-tak ms, a ssd-ovima je ispod 0,1ms pa sad pomnozi to s brojem operacija, pa samo na pozicioniranje glave diska potrosis vremena za koje si mogao vec zavrsiti operaciju
A brzinom pisanja su u rangu ili bolji od najbrzih standardnih diskova.
Te na sve to hardiskovi imaju problem s fragmentiranjem file-ova, a ssd ne..
U poslovne svrhe, nikad ni ne koristis jedan disk vec polja. Drugo, i SSD-ovi imaju svojih mana (sto se u poslovnim svrhama ne tolerira), a bitna razlika u IOPS-u je vidljiva jako malom broju korisnika koji to rjesavaju na druge nacine.

Zato SSD i ima "usporen" ulazak na trziste. Nema za sada trzista koje bi ga prihvatilo kao default opciju.

Citiraj:
Autor dogy Pregled postova
Ali kad radim, onda radim sa 5-6 programa konstantno upaljenima i jos njih 5-6 koje stalno palim gasim, i u tom slucaju kad palim photoshop da bi skropao neku sliku, a on se pali minutu, a tu minutu moram sjediti za kompom i blejati u ono trazenje plugina, na to poludim, ili onaj spalshscreen dreamweavera...
s ssd-om se otvori za sekundu dvije, i mogu brze nastaviti s poslom...eto to mene veseli, nekoga nesto drugo, cekao sam godinama na ovako nesto i konacno mi komp radi kako treba
Nema ni teoretske sanse da ce nesto sto se otvara minutu na HDD-u otvori za sekundu-dvije na SSD-u.
__________________
Igor Batinic

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 08.12.2008. u 18:03.
Old Iggy je offline   Reply With Quote