View Single Post
Staro 01.07.2012., 10:40   #350
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
Isprika sto je cekanje bilo ovoliko dugo, al sinoc nisam jos i testiranje mogao raditi vise.

Prvo evo usporedba za prethodnom postanom slikom za m4 (isti disk sto je u tom laptopu zavrsio) kako radi na desktop p55 chipsetu



E sad idemo na bitniji dio testa.
Kandidati Crucial m4 128gb, Samsung 830 128gb

Oba diska sam opteretio jednakim udjelom na 98% popunjenosti, 80% i 61%, te za kraj koliko sam mogao ispraznit koji disk maksimalno bez da diram i micem instalacije osim igara i slicno (samsung 35%, crucial 47%)

Takoder, moram napomenuti da im je cache ukljucen obojici. Diskovi rade sa svime sto imaju na raspolaganju.

Samsung:
98%


80%


61%


maksimalno prazan /35%


Crucial:
98%


80%


61%


maksimalno prazan /47%


98% je max popunjenost jer za CDM treba 2gb prostora da bi se mogao pokrenuti.

Ono sto me iznenadilo je da kad je bio maksimalno popunjen, samsung sporije cita, no rekao bih da je to slucaj samo kod maximalne opterecenosti. Cilj ovoga nije bilo saznat kada pocinje kakvo ponasanje nego kako se ponasaju prilikom popunjenosi (da budem iskren, nemam vremena vise za dodatne bencheve).

Takoder moram napomenuti da je sve radeno na x79 chipsetu sa svojim vrlo cudnim driverima. Cekam da izade nova verzija zajedno sa rst 11.5 pa da vidimo kako ce se onda ponasati. Iako ovo je jako dobro vec u odnosu na prve drivere koje je ta platforma dobila.

Zakljucak:
Ova 2 ssd-a nemaju nikakve kerefeke da bi se prebacivali iz jednog u drugi mod rada poput v4, rade kako rade dokle god mogu. Dokaz tome je 80% popunjenosti kada jos uvijek imaju dovoljno slobodnih blokova pa nema problema sa pisanjem niti kod jednog niti kod drugog u bilo kojem rezimu, bilo sekvencijalno ili hrpetina malih fajlova.

Iznenadenje je samsung sa svojim povecanim 4k 32qd rezultatom u odnosu na prvu verziju firmwarea gdje se to vrtilo oko 200MBps, no write i dalje pati, odnosno disk ne barata najbolje uzastopnim malim fajlovima. Takoder me iznenadio samsungov rezultat za 512k koji je usudio bih se reci cak i los. No sto je tu je. Realno, nema razlike "za po doma".

M4 pak s druge strane ne pokazuje da ga osjetno dira koliko je na njega zapisano ili ne, radi jednako konstantno, osim prilikom maksimalne popunjenosti gdje ima 10-ak% nize rezultate zapisa sto je uzrok povecano pisanje u odnosu na sam podatak koji zelimo staviti obzirom na sam nacin rada ssd-a. Jasno, limitirana brzina na 200MBps kod zapisa je vjerojatno pridonjela tome, ali ni samsung sa svojih 20% gubitka performansi nije uopce los.

Takoder, samo bi htio spomenuti da i klasicni hdd-i pisu/citaju cca duplo brze na vanjskom djelu diska nego na unutarnjem, tako da i kod njih postoji jednak problem kao kod V4, no to ne daje pravo ocz-u da simulira rad hdda na ssdu
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote