View Single Post
Staro 29.02.2016., 14:33   #1
DragonSlayer
Premium
Moj komp
 
DragonSlayer's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 675
(riješeno) Lažna PQI microSD 8 GB

Dakle, u linksa kupljena MicroSD kartica. Tvrdi da ima 8GB, no za tu nisku cijenu za koju je kupljeno, bilo mi je sumnjivo, pa sam uzeo da testiram.
U početku, stavim ja to u svoj stariji mobitel, uštekam kabel u komp, i super, piše 7.5GB (+-100MB) slobodno.

I idem ja stavit nešto, stavim par fileova - slika, videa, pjesama itd. I počne se to prebacivat, vidim dosta sporo - 2 pjesme prebacuje 15-ak minuta.
Nakon te 2 pjesme, kaže da je ponestalo memorije. Pogledam ja malo uokolo, ne može se ni formatirat ni ništa slično - još uvijek piše da je >99% slobodno, samo par kilobajta zauzeto od foldera koji su većinom prazni.

Probam ja pokrenuti H2testw, no nije ga uopće ni očitalo - dakle ništa od toga.
I što ću, idem pogledat na mobitel.
Piše:
Slobodno - 7.5GB
Zauzeto - 64kB

Nakon malo prčkanja po internetu, nađem ja u čemu je stvar - vjerovatno od kineskih vendora, to je memorijska kojoj se sa firmwareom povečao prividni kapacitet memorije na oko 8GB, dok je realni puno manji.

Što ovime zaključujemo je da se više ne može vjerovat ni našim poznatijim vendorima koji kupuju kinesko smeće za par lipa i možda žvaku, te preprodaju ovdje za višu cijenu. Istina je, dosta je jeftino bilo, ali ne dobijete puni kapacitet koji ste tražili.

U svakom slučaju, pazite što kupujete. Bio to bilo koji od naših većih dućana, treba gledat da nije kinesko (no disrespect, al ono stvarno).
Čuvajte garancije ko da su vam oči, u slučaju da vas neko tako zezne, za malu skuplju stvarčicu.

Cheers
DragonSlayer je offline