View Single Post
Staro 20.04.2017., 18:57   #8
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Touni Pregled postova
No isto tako primjeti da sam u igru uzeo sony a7s II, koji na full frame senzoru ima 12mpix, odsnosno jedna od najboljih kamera za low light uvjete i usporedio sa e-m5 II, koji ima stari 16mpix senzor. Sad zamisli kad uzmemo u igru recimo e-m1 II koji ima novi 20mpix senzor i ta razlika pada na ispod jedne stope (po manufacturer iso), a manja je od početka od 2 stope po pravo izmjerenom isu..
Ček, samo da pojasnim za druge da mogu pratiti.

Ako usporedimo dva senzora iste veličine ali različite rezolucije tada će ovaj niže rezolucije imati manje šuma proporcionalno manjoj rezoluciji.
Ipak, kada razvijamo slike najčešće se te slike skaliraju čime se umanjuje šum, što znači da će se ta prednost izjednačiti i pritom ostaje samo efikasnost senzora.
DXO mark upravo tako uspoređuje senzore. Screen prikazuje omjer šuma i signala u slici bez normaliziranja dok print jer isti omjer ali su slike normalizirane na 8mpx ako se ne varam.
Dakle print je ono što zanima većinu onih koji razvijaju slike.

E sad, kao što si rekao nije sve tako crno i bijelo, 6D je poprilično star senzor i kada ga uspređujemo tu se vidi njegova inferiornost.
Naravno da će novi senzor smanjiti gap u odnosu na stari jer je njegova efikasnost, tehnologija jednostavno lošija.
Ali ako uspoređujemo identične senzore, iste generacije, iste efikasnosti tada će uvijek biti očekivan omjer šuma i signala prema veličini pixela.
Od FF 2x od cropa 1,3x lošije.
Nije sve crno ili bijelo. Recimo moj 80d ima lošije performanse nego e-m1 II, al to ne znači da je MFT nekim čudom to postigao i da veličina nije bitna, nego jednostavno imaju senzor bolje iskoristivost.

To su činjenica, ali moje mišljenje unatoč tim činjenicama se ne slaže s tim da apsc ima prednost nad MFT. Ja sam suprotnog mišljenje, evo i zašto;
Imamo proizvođače koji ulažu u MFT i radi toga imamo odlične razultate tog sistema.(zapravo, o tome ćete vi više znati)
Kod APSC (ispravite ako griješim) mi nemamo profesionalne objektive koji daju rezulat FF na APCS formatu i čisto sumljam da će mo ih uskoro imati. Bilo to sony, canon ili nikon. (Iznimka je Sigma s svojim f1.8 A zumovima) samo zato jer brendovi koji rade APSC rade i FF a FF smatraju mainstream za profesionalce.
Alvin je offline   Reply With Quote