View Single Post
Staro 16.12.2012., 11:33   #557
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Punjenje swap particije može usporiti računalo ali kad je swap particija nespretno kreirana. Pravilno kreiranje swap particije je 1mg rama = 1mb swap. Sve više je bolje. Dakle na prosječno računalo od 4 gb rama treba staviti 4 gb swap particije.
Linux bazirani operacijski sustavi koriste swap bez obzira dal je ram popunjen ili ne.
Linuk kernel miče u swap mamory pageve koji se rijetko koriste oslobađajući pri tome ram. Swapiranjem neaktivnih procesa na raspolaganju ostaje više rama za
file caching što ubrzava stvari. Swapiranje se može podesiti uređivanjem /etc/sysctl.conf gdje 0 označava nikad ne swapiraj ima rama a 100 znači swapiraj čim prije mogiće. Nativno većina Linux baziranih operacijskih sustava ima postavljeno na 60. Moj Gentoo laptop ima na 30, desktop ( također Gentoo ) ima nativno na 60 dok Debian powerd radna stanica i workhorse imaju oba na 100. Tako da, ne krivo, aktivno korištenje swapa ne znaći da ti je mašina u banani. Tako da, molim te, to prodavaj windows i ubuntu korisnicima gdje možeš ispasti super cool i pametan, no ne nekome tko 14 godina koristi Linux to redom Debian-Slackware-Gentoo i pri tome je Linux developer.

A sad back on topic:

moje pitanje za ssd idalje stoji.

@antrax
hvala na preporuci, nije čak ni skup
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline   Reply With Quote