Tema: Echo Dot 2
View Single Post
Staro 04.01.2019., 18:31   #23
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Ja također sam razmišljao tu i tamo malo automatizirati app.
Podosta toga sam gledao po netu šta i kako napraviti i zasita ima na stotine kombinacija i raznih mogućnosti.

Sve u svemu, odlučio sam da ću preko alexe raditi skoro sve. Od gašenja/paljenja svijetla i ostalih raznih uređadaja po sppartmanu.

Neke stvari sam shvatio ali neke mi još nisu potpuno jasne.
Tipa, želim glasovno paliti i gasiti TV - uzmem smart utičnicu - u nju priključim TV te spojim utičnicu na WiFi i Alexu i tu je riješena stvar.

Ali sada, pošto radim app na novo, imam situaciju gdje ću iznad stola u blagavaonici imati viseći luster koji će imati na sebi nebitno sada 3 ili 4 žarulje...i njih bi volio glasovno paliti, gasiti te dimmati po potrebi. E sada, pitam se da li je dovoljno njih samo spojiti na ovo ili je neophodno da mi treba baš switch na zidu sa dimm mogućnostima i onda njega spajati na WiFi i tako raditi određene regulacije?

Jer osobno nebi sada stavljao 3,4,5 smart žarulja na viseći i onda svaku pojedinačno spajati pa grupirati itd... šta vi mislite ?

P.s. najbliža varijanta za naručiti echo dot mi je amazon.it...ali kako vidim na skoro svi amazonima je dobavljivost tek od sljedećeg mjeseca na dalje moguća...
Po redu:
Neke stvari sam shvatio ali neke mi još nisu potpuno jasne.
Tipa, želim glasovno paliti i gasiti TV - uzmem smart utičnicu - u nju priključim TV te spojim utičnicu na WiFi i Alexu i tu je riješena stvar.

Djelomicno tocno. Naime, gore opisana situacija je kao kada ukljucis/iskljucis strujni kabel TV-a u uticnicu.
Dalje ovisi o TVu kako se ponasa kada mu dodje struja nakon gubitka iste i gasenje TV-a na takav nacin ja bas ne bi radio stalno.


Drugi nedostatak je sto imas samo paljenje i gasenje TV-a, za sve ostalo (volume, promijena inputa, kanali) moras koristiti daljinski.

Ako se zeli TV automatizirati u potpunosti dvije su mogucnosti:
1. Smart TV koji ima ethernet prikljucak te je istim moguce upravljati putem ethernera (primjer su samsung TV od 2016 prema novijem), ali tu isto postoje ogranicenja od modela do modela.
2. Kupnja IR hub-a npr Logitech harmony hub (skuplje i odlicno rijesenje) ili npr broadlink IR mini sto je jeftinije rijesenje za koje ne znam koliko je kvalitetno

A da bi znao u kojem smjeru ides moras znati i sto zelis imati kao krajnji rezultat.




Ali sada, pošto radim app na novo, imam situaciju gdje ću iznad stola u blagavaonici imati viseći luster koji će imati na sebi nebitno sada 3 ili 4 žarulje...i njih bi volio glasovno paliti, gasiti te dimmati po potrebi. E sada, pitam se da li je dovoljno njih samo spojiti na ovo ili je neophodno da mi treba baš switch na zidu sa dimm mogućnostima i onda njega spajati na WiFi i tako raditi određene regulacije?

S obzirom da zelis imati dimanje onda tu niti jedna opcija od dvije navedene nije ispravno rijesenje.ovo - daje mogucnost samo paljenja ili gasenja
switch - nije WiFi te ti treba nekakav brigde izmedju tvoj mobitela tj WiFi-a i 433 MHz mreze koju taj prekidac koristiNajjednostavnije rijesenje je sto je mann napisao ili ako zelis WiFi rijesenje (tasmota firmware) onda uzmes Ovo i onda dalje ovisno o tome sto i kako zelis. Ostavljas originalni firmware gore i koristis sa alexom i preko mob aplikacije ili stavljas Tasmota firmware pa koristis sa home assistantom / openhabom te alexom

U svakom slucaju, prvo odluci sto zelis:
- vise DIY rijesenje ili out of the box
- da li zelis ovisiti o internet konekciji ili ne
- sto sve zelis napraviti/automatizirati
- na koji nacin zelis upravljati sa svime
- sto ako glavna jedinica za upravljanje ne radi
- sto ako ti dodju roditelji u stan koji nemaju pojma o tehnologiji

Jer osobno nebi sada stavljao 3,4,5 smart žarulja na viseći i onda svaku pojedinačno spajati pa grupirati itd... šta vi mislite ?

Odraditi to sa pametnim zaruljama je puno preskupo te neisplativo tako da si tu u pravu.
Evo ti moj primjer slicne stvari
U stanu imam samo halogene GU12 zarulje(samo dio ukrasne rasvjere je normalna rasvjeta, tj E14 ili E27)
U dnevnom boravku imam 18 GU12 zarulja u 5 grupa, ukrasnu samostojecu lampu te RGB rasvjetu iza telke.
Sto sam htio postici je bilo
2 grupe po 4 GU12 - paljenje i gasenje
2 grupe po 4 GU12 - paljenje, gasenje, dimmanje
1 grupa po 2 GU12 - paljenje, gasenje
Ukrasna lampa - paljenje, gasenje
RGB - paljenje, gasenje, dimanje, odabir boje

Za to mi je trebalo:
2 komada dimmera
1 komad Sonoff dual
2 komada Sonoff basic
1 komad RGB kontroler

Sve gore navedeno koristi ESP8266 elektroniku te sam sve flashao sa Tasmota firmwareom, povezao u Home assistant, Alexu i to je to
RainZG je offline   Reply With Quote