View Single Post
Staro 12.10.2018., 13:23   #563
slack
Registered User
 
slack's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: hr
Postovi: 21
Citiraj:
Autor vxy Pregled postova
Meni je identična situacija s 1800x, Asus Strix x470 i vodenim hlađenjem. BIOS je beskoristan za bilo kakvu kontrolu vrtnje ventilatora.
Čija je krivnja i propust, AMD-a ili proizvođača ploča u ovom slučaju Asusa? Možda je problem sa senzorima na ploči, jer ovaj problem mi se pojavio kada sam kompjuter prebacio u hladniju prostoriju odnosno kada je malo zahladilo vrijeme, kao da niska temperatura zbunjuje senzore i softver da namjeste optimalnu vrtnju svih ventilatora i poštuju zadane profile.

Najveći problem je što se ne poštuje zadani profil namješten u UEFI-u pa sam primoran instalirati naknadno softver za OS koji kontrolira ventilatore.

Da sam znao za ovo, možda bih prije uzeo Intel 8700K usprkos manjem broju jezgri, međutim prevagnulo je više jezgri, niža cijena to jest omjer uloženo-dobiveno i neki subjektivni razlozi, tek kasnije sam otkrio da AMD nema ekvivalent Intelovom HAXM-u na Windowsima ako to nekome nešto znači.

Pomoćni ventilatori, zadnji se ponekad čak nije vrtio (prednji je skriven pa nisam mogao vidjeti kako radi niti mi se dalo provjeravati) ali kada sam ponovo pokrenuo Fan Tuning, utility pokazuje da je najmanja moguća vrtnja 423 rpm, kod CPU-a je 0 čega se sjećam još od Socketa 939 kada mi se kod niske temperature CPU ventilator gasio.

Svi ventilatori su PWM, Smart Mode uključen, pomoćni su Scythe Kaze Flex.

Kada stavim RPM Fixed Mode na 500 rpm, onda mi CPU ventilator uz čujni klik trokira, najgore što Fixed Mode nema fino ugađanje nego samo odabir najniže a najviša brzina koja para uši je fiksna i aktivira se ako temperatura prelazi 75 stupnjeva.

Captain's Log, Supplemental.

Situacija je nešto bolja kada sam za pomoćne ventilatore odabrao referencu Motherboard umjesto CPU pa ventilatori nisu sinkronizirani sa CPU ventilatorom što je uzrokovalo iritantne zvukove naglih promjena vrtnje ventilatora, međutim CPU ventilator i dalje povremeno ispušta iritantne pulsirajuće visoke zvukove prilikom naglih skokova u vrtnji. To sam nekako uspio ublažiti opcijom Fan smoothing up/down time.

Ostaje gorak okus u ustima nakon svega jer dugo vremena o ovakvim stvarima nisam trebao razmišljati.

Možda bih trebao ispljunuti nekih 300 kuna za bolji hladnjak okomite orijentacije, jer ovaj ionako svojim vodoravnim položajem grije (možda donekle hladi VRM) okolne komponente, posebice gornju plohu grafičke.
slack je offline   Reply With Quote