View Single Post
Staro 18.02.2013., 14:28   #22
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Ne znam da li si slučajno naišao na sljedeću tablicu, ali ipak nek se nađe:



Koliko vidim, važan utjecaj u cijeloj priči ima LLC. Bolje rečeno na Level 3 (pri navedenoj voltaži) daje približno isti napon za idle/load situacije, dok je npr. Level 1 ipak pomalo ekstreman.



Razlika u izmjerenom naponu je vjerojatno posljedica različite točke mjerenja, zbog čega pri velikim strujama napon podosta odstupa, pogotovo pri Level 1/2 LLC-u uz relativno niske napone <1.3V.


Ako sam dobro shvatio, mjerne točke na kojima useri najčešće mjere napon su u stvari izvodi iz kondića, a najčešće ih se dohvati nekakvim "slim" krokodilkama:



E sada, koliko taj napon padne na putu do proca/socketa pri većem opterećenju i strujama, to možemo samo nagađati. No budući da su tu u igri masivne vrijednosti ampera, gotovo je nemoguće dobiti identične vrijednosti na CPU-Z i multimetru ili pak BIOS-u.

Praktički je dovoljno samo jednom izmjeriti vrijednost tj. razliku između CPU-Z i multimetra na određenom LLC-u, te se po tome ubuduće ravnati (ukoliko neće biti naravno nekakvih LN2 izleta ).
Sa moje točke gledišta, ja sam platio nekoga drugoga "da mjeri i računa" a meni omogući uvid u parametar u razumnim okvirima (očitanja/odstupanja u rangu klase ploče, a komparabilno sa drugim proizvođačima).
To nije isto kao ona afera sa naponima na MSI GTX660Ti grafama, gdje su OV-ali svoj proizvod u svome jamstvenome roku (iako je slično sr*nje), već meni "kure" drugi proizvod držeći me u zabludi da sam unutar preporučenih specifikacija toga drugoga proizvoda (proc, ofc.), a kojega oni ne pokrivaju jamstvom.
...

ove gore "tehnikalije" sa linka poštujem i uzimam u obzir, no zapravo su sporedna stvar (Asrock je "usr'o motku", i gotovo); probao sam sa svim LLC state-ovima, i još najmanje "divlja" AUTO postavka (LLC state1), što mi je i logično, jer ne idem preko offset-a.
Tako je barem u mome slučaju.

EDIT:

Još jedan dokaz sam zaboravio- famozni nagli skok u temp. na margini 1.3V i više, za Ivy: pogađate, meni se događa na 1.2V fix (jer sam zapravo prije na 1.3V).
  Reply With Quote