View Single Post
Staro 18.02.2013., 12:26   #20
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
O.K., da ne dižem novu temu, dovoljno je sličan setup.

Radi se o Asrock Z77 Extreme4 i 3570K, friška konfa, i imam od starta osjećaj da nešto ne štima.
Naime, sa fiksnim naponom od 1.15V u BIOS-u (CPU-Z fluktuira u load-u 1.148-1.152V, dakle to je to) i proc poteže "prime stabilno" 8h (preko noći, dalje mi se nije dalo čekati) na 4.4GHz.
Malo sam se informirao o Ivy-ju jer mi je prvi, i vidim da su većina mahom u zoni 1.2xx V za ovaj takt, tako da nisam odmah svršavao od sreće i zanosa , isto kao što dobro znam da nemam baš neke sreće sa novim komponentama, tj. mora nešto drugo biti na stvari.
I stvarno, ko za qrac, naletim na ovo


Znam da vas zasigurno ima još sa "vrhunskim" primjercima proca, poput moga, 'ajde bacite malo oko na BIOS i CPU-Z pa se javite ovdje, baš me zanima...
Ja isto poradi coolera ne mogu do mjernih točki na ploči, tako da samo Svevišnji zna koji mi je stvarni napon


Ne znam da li si slučajno naišao na sljedeću tablicu, ali ipak nek se nađe:



Koliko vidim, važan utjecaj u cijeloj priči ima LLC. Bolje rečeno na Level 3 (pri navedenoj voltaži) daje približno isti napon za idle/load situacije, dok je npr. Level 1 ipak pomalo ekstreman.



Razlika u izmjerenom naponu je vjerojatno posljedica različite točke mjerenja, zbog čega pri velikim strujama napon podosta odstupa, pogotovo pri Level 1/2 LLC-u uz relativno niske napone <1.3V.


Ako sam dobro shvatio, mjerne točke na kojima useri najčešće mjere napon su u stvari izvodi iz kondića, a najčešće ih se dohvati nekakvim "slim" krokodilkama:



E sada, koliko taj napon padne na putu do proca/socketa pri većem opterećenju i strujama, to možemo samo nagađati. No budući da su tu u igri masivne vrijednosti ampera, gotovo je nemoguće dobiti identične vrijednosti na CPU-Z i multimetru ili pak BIOS-u.

Praktički je dovoljno samo jednom izmjeriti vrijednost tj. razliku između CPU-Z i multimetra na određenom LLC-u, te se po tome ubuduće ravnati (ukoliko neće biti naravno nekakvih LN2 izleta ).
dh41400 je offline   Reply With Quote