View Single Post
Staro 04.01.2016., 14:03   #224
Misak
Premium
Moj komp
 
Misak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Donji Miholjac
Postovi: 391
vidim da se vamo spominju razno razna iskustva pa evo da i ja napisem svoje..
ima godinu dana kako sam se vratio iz Kanade. otisao sam u Kanadu jer sam slucajno dobio Working Holiday vizu pa reko sto ju ne bih iskoristio i vidio kakav je zivot u Kanadi.

do tada sam u svom rodnom mjestu imao servis i trgovinu za bicikle. stavio kljuc u bravu nakon 2 godine privatnog biznisa i uputio se u Kanadu. Doslovno se sve zbilo u mjesec dana. Vizu dobio u 11mj., s krajem godine zatvorio obrt i u 2mj vec letio u Kanadu.

U prvih dva dana odradio 5 razgovora za posao (mehanicar za bicikle) i na svih 5 mjesta dobio posao. Prihvatio najbolju ponudu u najvecoj trgovini i tamo radio malo manje od godinu dana. Rentao sam sobu u kuci sa bracnim parom s dvoje djece takodjer iz HR. Sobu sam placao 350 dolara + cca 100 dolara za rezije. Sa troskovima hrane nisam mogao potrositi 1000 dolara mjesecno na osnovne zivotne potrepstine. Po zimi kad sam radio "samo" 8 sati dnevno od ponedjeljka do petka placa mi je bila oko 2500 dolara, dok kad dodje sezona i mogu tuci prekovremene nerijetko je placa prelazila 4000 dolara.

Sto bi rekli moze se itekako ustedjeti. Za primjer bi uzeo nekoga tko pusi i pije i taj ce spiskati placu samo na duhan i alkohol koji je nekoliko puta skuplji nego kod nas... sve ostalo je drasticno jeftinije....

Dobio sam ponudu od poslodavca da mi produzi papire no ipak sam se vratio nazad u HR jer sam dobio ponudu za SysAdmina (informatika mi je ipak prva ljubav) te takodjer pristojnu placu u HR. Zivot vani je super sto se love tice no meni je osobno zivot ispunjeniji u HR i osjecam se ipak sretnije vamo... Kanada ostaje backup opcija ako vamo nesto zaskripi i sad bih otisao bez razmisljanja kad vidim koliko je zapravo jednostavno tamo poceti raditi...

Koga zanimaju detalji, sve ostalo mozete procitati na blogu koji sam pisao dok sam bio tamo... http://imisak.blogspot.com
Misak je offline   Reply With Quote