View Single Post
Staro 04.01.2016., 13:38   #223
Bradati
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: ...
Postovi: 5
Otisao sam u Njemacku. Zavrsio elektrotehniku u Osijeku prije par godina, trazio posao po Osijeku i sve do Zagreba i dalje. Testiranja, razgovori i slicno - sve to prolazio i nista od posla. Potrosio brdo novaca na sve to uzalud. Odradio strucno osposobljavanje i stekao jos iskustva, ali sve opet isto. Evo jedna usporedba s Njemackom - zakonom je odredeno da poslodavac placa troskove putovanja kad nekoga poziva na razgovor. Mozda bi nasi poslodavci malo razmislili kad bi na namjestene natjecaje nekoga zvali da je tako kod nas.

Dolazim iz manjeg mjesta i u njemu i okolici nema neke sanse za posao, ili zbog nedostatka firmi ili zbog zaposljavanja preko stranke i neke veze.

Nisam bas bio dobar s njemackim jezikom i to je bio najveci problem pri pronalasku posla. Znam dobro engleski i razmisljao sam i o Irskoj, ali zelim nauciti jos jedan jezik pa je Njemacka bila odabir. Poslao oko 500 molbi tijekom 3 mjeseca, imao oko 15 razgovora na engleskom preko skypea i na kraju dva poziva na razgovor u Njemacku u istom tjednu. To su bila prakticno predstavljanja firmi jer su mi odmah ponudili ugovor. Odabrao sam koji mi se vise svidao i sad vec 11 mjeseci radim tamo.

Zivim u gradu od 120 000 stanovnika. Potpuno namjesen stan placam 450 eura s tim da ce mi kasnije doci i djevojka te ce stanarina biti 30eura veca.

Istina je da su stanovi skuplji. No to je uz cigarete i restorane jedino skuplje nego kod nas. Cijena hrane je jednaka uz puno veci izbor i naravno veca primnja. Neki kazu kod nas su jeftini stanovi u manjim mjestima, to je istina, no tako je i tamo razlikom da se 10 puta lakse nade posao. Na kraju mjeseca mi ostane prosjecna hrvatska placa. Nije sve u novcima, ali da sam dobio posao u Zagrebu opet bih bio daleko od obitelji i prijatelja. Istina, dolazio bih cesce kuci. Sve ima svoje prednosti i mane, na svakom ponaosob je da odluci sto ima vise prednosti.

Nista ne proizvodimo, sto smo proizvodili pokradeno je i propalo,a nitko za to ne odgovara. Zivimo na kredit i to ce sve doci na naplatu, samo se odgada neizbjezno. Sudstvo je katastrofa, to je najblaza rijec. U Hrvatskoj se lijepo zivi ako imas novaca. Nedostaje mi, ali zbog puno razloga sam odlucio da potrazim srecu na drugom mjestu.

Ako netko ima kakvih pitanja rado cu odgovoriti i pomoci ako mogu.
Bradati je offline   Reply With Quote