View Single Post
Staro 09.02.2012., 09:16   #101
nagual
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Za 10-15kkn tesko da ces naci ikakav NAS kakav bi tebi trebao, a da opsluzuje toliko korisnika (pricamo o 300-400 korisnika dnevno, jel?)... Synology i slicni mali NASovi ne dolaze u obzir ovdje...

Tebi bi ozbiljno trebao posteni NAS tipa EMC VNX, NetApp FAS, i slicni... Kapacitet kolki ti treba, ali na sto vecem broju diskova (tipa 300GB ili 600GB SAS, ali mislim da bi mogao i sa 1TB SATA diskovima), jer i sam si rekao da korisnici zapisuju 300-600MB fajlove odjednom... Po mogucnosti ti treba i nekakav NAS koji ce se znati sluziti kompresijom, tako da se ne razbacujes sa tim kapacitetima slika bez razloga... Pazi, citanje nije problem, ali pisanje je ozbiljan problem, tako da ce ti trebati i dosta GB cachea na tom NASu...

Mozes iskoristiti SATA diskove (1TB, nemoj vece ni slucajno!! trpaj u RAID6 ili RAID-DP i imaj jos i hotspare jedan), jer se radi o velikoj kolicini sekvencijalnog pisanja/citanja, tako da nemas probleme sa random pristupom podacima... Ali, kako sam vec rekao, mene ovdje brine kolicina korisnika i brzina mreze... Svaki korisnik moze imati max. 1Gbps prema switchu... Switch prema storageu isto tako ide sa 1Gbps (osim ako ne koristis nekakav link aggregation, ali za to ti treba pametan switch, a i storage koji ce to znati iskoristiti)... Dakle, ako imas 2-4x 1Gbps porta na storageu si OK... Ne treba ti 10GbE, jer je to bacanje love...

Uglavnom, ima ovdje podosta mesa...

Takodjer, kako je Iggy vec spomenuo - jel ima kakva razradjena backup strategija?
Apsolutno si u pravu:-)

Ali kako kaže Lewis - šefovi određuju lovu, tak da se moram pokriti sa onim što imam na raspolaganju

Nije puno, ali nije ni malo, aznaš kak to ide - nakon nekog vremena naručiš još malo diskova, pa još malo ovoga, onoga..

Naravno da bi se u startu isplatilo kupiti jači, skuplji, bolji NAS - ali to razumijemo ti, ja i svi oni koji se bave informatikom u firmi kojoj informatika nije core biznis, nikako šefovi, manageri, tajnice, kumovi itd...:-)
nagual je offline   Reply With Quote