View Single Post
Staro 20.09.2018., 15:38   #1
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Forum hitna upomoć - server os, hw, sql

Nemam puno vremena kopati pa molim forumsku upomoć dobrih duša, naime imamo u firmi Dellov server koji vrti 2008 R2, i u biti služi tome da se na njemu vrti baza poslovnog sustava u Sql-u. Server je star nekih 6 - 8 godina, ima Xeon proc, 4gb rama i 2 x 500 gb diskove. Provider softa je radio neke izmjene zbog GDPR-a, i sad je naš server i server os navodno zastario, jer se ne može napraviti update na sql 2017 ili tako nešto verziju.
Provider savjetuje os i eventualni hw update, drugim riječima kupiti Windows server 2012, 2016 i po potrebi osvježiti server.

Radi se o malom uredu sa tri radne stanice, program služi sa printanje računa, obradu radnih naloga i slično. Što mi je činiti, gdje se i kako se kupuje server os, ima li neka upgrade varijanta ili se jednostavno ode u dućan kupiti server os ko normalni windowsi? Također, bacio sam oko u dućane i cifre idu do ludih visina, makar sam vidio da ima nekih Lenovo OEM (valjda) verzija (piše CAL), koje su pristupačne - ima li tu nekih ograničenja obzirom da se radi o server OS-u? U smislu na što se može instalirati i legaliteta?
Također, koliko 6 godina stari Xeon, 4 gb rama i "obični" diskovi mogu biti performance faktor za noviji server OS?
Koju soluciju čovjek može pronaći za takvo nešto a da je još uviejk "budget" friendly?

Unaprijed hvala!
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote