View Single Post
Staro 08.01.2016., 13:05   #102
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Moram priznati da ovdje nisam siguran jesi li ozbiljan Ja ne mogu zamisliti sto tocno MOZES raditi na kompu bez statickih elemenata sucelja. Ono sto ljudi ne kuze je da je efekt burn ina, tj neravnomjernog trosenja naravno kumulativan. Ako ti je par sati otvoren program sa toolbarom, neces tu sliku "isprati" pustanjem videa, samo ces se rjesiti privremenog retentiona ali dugorocno ne spasavas stvar. Dijelovi ekrana gdje se prikazuje vise bijele pozadine ce prije izgubiti svjetlinu, bez obzira sto radio u medjuvremenu itd.
Ono što sam upravo i napisao gore: tko koristi statički prikaz sučelja, ne koristi svijetle boje, samim time se "trošenje" OLED-a bitno smanjuje.
S druge strane svakako mi je jasno da će makar tamno sivo sučelje prikazano Xh na dan ostaviti traga. Pitanje je je li on vidljiv.

Onaj tko ima bijelu alatnu traku ili bijeli taskbar radi nešto krivo i stvar je isključivo navike. Čim se iskoristi bilo koja "tamnija" boja, ugoda rada za ekranom poraste.

Još jednom bih naglasio mišljenje da se u dvije godine uz senzor koji gasi ekran kad nisi pred monitorom, OLED nema šanse degradirati toliko da se to toliko jasno primjeti. Oni operu ruke od garancije u 95% slučajeva uzrokovanih manjkom OLED-a i to je to.

Jedini slučaj gdje sam vidio burn-in OLED-a je sestri kupljen Moto X koji je bio izložbeni primjerak i samim time je od pojave na tržištu do prije 6 mjeseci stajao konstantno upaljen. Prvim pregledom uređaja nisam ništa primjetio, međutim lagao bih ti kad bih rekao da se ne vidi burn-in na crnoj podlozi.

Znači problem je stvaran i na mjestu je opaska, no i dalje sam mišljenja da će uz 8h rada na dan monitor izrdžati dvije godine makar stavio super-bijelu pozadinu na monitoru i blejio u nju

Ne bi nudili produženje garancije na 5 godina na TV-ima da je tehnologija toliko senzitivna.
Već sam negdje na forumu komentirao OLED s opaskom na različit životni vijek pixela različitih boja, pa u duhu tog posta, ako proizvođač garantira 2 godine rada, sumnjam da će se išta lošeg dogoditi OLED matrici.

Svakako dijelim zabrinutost o rješavanju garancije u slučaju da se vidljivo pojavi greška zbog burn-ina, ali vrlo je vjerojatno taj rizik pokriven ovom izuzetno visokom cijenom.

Tome u korist ide i činjenica da proizvodnja OLED-a nije tehnološki jako zahtjevna, te je samo pitanje vremena kad će proizvodnja panela biti jefitnija od LCD-a. Držim da će cijena OLED-a i dalje biti viša od LCD-ovskog mu pandana upravo zbog veće šanse da se "pokvari" zbog burn-ina.

Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Zadovoljan poprilicno. Iako cu se vjerojatno uskoro rijesiti ovog monitora, kako sam se preselio, jednostavno nemam gdje s njim. U uredu sam vec nabavio isti, a dva ovako velika monitora jedan pored drugoga ne planiram koristiti

Ako ima zainteresiranih, slobodno posaljite pm
Stavi ih jedan IZNAD drugoga
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote