View Single Post
Staro 08.02.2012., 21:25   #91
nagual
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Heh, sad ono.. imas neku "pametniju" soluciju koja nece imati problem pisati 500Mb odjednom sa par korisnika (premda kolko vidim to je neki max usage koji on spominje koji se bas nebude dogadjao cesto) za 10-15tkn sa 4TB diskova i bar donekle redundancijom ?

Mozda da ide na RAID 0 (stripe) samo radi brzine ako vec imaju backup rjesen drugacije pa kao puken koji HDD niej neka velika steta ako imaju svakodnevni backup ?

Mislim budget nije bas neki top notch pa se makar ocekivanja moraju prilagodit tome .

Nego nagual reci nam kako to sad trenutno funkcionira ? sad nemate NAS niti nesto slicno pa di sad snimate i kako to radi s tom kolicinom podataka ?
Kako sada funkcionira?

Ne funkcionira

Imamo neki prastari NAS, Intel Entry Storage System 4200 - jaja sam otegao dok sam ga koliko-toliko uspio konfigurirati, on, deklarativno, prepoznaje AD, ali zapravo ne možeš primijeniti AD security, GP , apsolutno ništa.

Nema backupa, teoretski svatko tko zna naziv ili IP adresu NAS-a može sve obrisati, nema nikakve kontrole...

I sada svaki user ima svoj folder koji se na kompu vidi kao disk (to se, na svu sreću, moglo iskonfigurirati kroz AD) i tamo se spremaju podaci.

Dogovor je sa korisnicima (i oni ga se, za divno čudo, pridržavaju) da na NAS trpaju sve ono što oni misle da je bitno ali da povremeno počiste datoteke koje im ne trebaju.

NAS je 2TB, popunjen je oko 85%.

Što se tiče kopiranja i velike količine podataka - nekako se iskristaliziralo zadnju godinu što se i koliko radi, koliko tko radi (NAS ima relativno dobar log o tome), kako se ponaša NAS kada ga napadne 7-8 usera svaki sa 200MB slika (a ponaša se neloše, što jest, jest ).

Većina korisnika pusti kopiranje u pozadini, a u međuvremenu rade nešto drugo,tako da je brzina zapravo nevažna :-)

Postoje dvije aplikacije koje koriste NAS kao skladište podataka, no te su datoteke sitne, uglavnom PDF i DOC dokumenti veličine cca. 4 MB za PDF, max. 1 MB za DOC file i nema nikakvog zastoja u radu - te aplikacije koristi cca. 200-250 korisnika dnevno, a aplikacije automatski briše sve dokumente starije od mjesec dana, jer se oni, opet kroz aplikaciju, backupiraju kroz backup software.

U međuvremenu se povećao broj korisnika, zahtjevi na NAS su postali veći i pala je odluka o nabavi novoga.

E sada, ovaj Synology ima dosta zgodnu opciju dodavanja diskova koji nemaju mrežnu opciju i u punoj konfiguraciji to iznosi cca. 15TB diskovnog prostora, što je više nego dovoljno.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Znaš što će se desiti kad par korisnika proba isto, par sto mega zapisa na RAID 5/6 na NAS-u?

Ne bi ja bio dežurni admin u tom trenutku.
Ja sam, na žalost, uvijek dežurni admin

Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
Drugim rijecima, krajnje je vrijeme za promjenit vendora za vase dobro.
Na žalost, ja nemam apsolutno nikakvog utjecaja na vendore, opremu, OS islične stvari - to se sve odlučuje na puno višim razinama.

@Lewis, @Old Iggy, @man i ostali, naravno !!!

Dečki, zbilja cijenim vaše savjete, prijedloge i nadasve korisne informacije.
Jer nakon svih pročitanih postova znam na što trebam obratiti pažnju i kako definirati zahtjeve na NAS.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 08.02.2012. u 22:11. Razlog: spajanje postova
nagual je offline   Reply With Quote