View Single Post
Staro 08.03.2019., 09:44   #35
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
I samo da spomenem, meni je porezna poslala rješenje gdje su mi dignuli neke doprinose za moj obrt koje sam morao plaćati mjesečno. To rješenje nikad nije stiglo do mene, ne znam je li poštar zeznuo ili je netko od susjeda maknuo ceduljku o preuzimanju pošiljke. Uglavnom je sve završilo tako da mi se pojavio dug i kamata i to sam saznao tek nakon 9 mjeseci nakon što sam pokrenuo postupak zatvaranja obrta. Platio sam sva dugovanja jer su prijetili zapljenom privatne imovine. Nakon plaćanja su mi poslali rješenje. Supruga je mislila da je ovo oko prvobitnog nepreuzimanja rješenja o novom iznosu doprinosa slučajnost sve dok se i sama nije uvjerila da nam niti rješenje o plaćenom dugovanju nije nikada stiglo na vrata (niti u sandučić). Morao sam osobno otići po kopiju rješenja a u poreznoj su mi pokazali ceduljku iz pošte gdje je stajao datum kada je kao pošiljka dostavljena, doduše bez potpisa jer se računa da je pošiljka dostavljena kada vam je ubace u poštanski sandučić, bez obzira bili vi tamo na toj adresi ili ne, bez obzira bila prava adresa ili ne, bez obzira bacio poštar pošiljku u smeće ili ne. Tako da je obrt dobar sve dok se ne pojave sranja koja vam se upletu u privatnu imovinu, bez obzira kako god da je nastao dug, tuđom greškom, vašom greškom. Što je najbolje, na poreznoj su tete mudro šutjele o dugovanju makar sam barem dvaput bio kod njih, kada sam zatvarao obrt isto tako mi nisu znale dati niti jedan jedini koristan savjet jer sam imao još nenaplaćenih potraživanja u iznosu od cca 50.000 kn osim što su me uredno izvijestile da bih na to morao platiti PDV makar mi nisu opet znale objasniti na koji način bi mi netko mogao platiti ta dugovanja jer račune nisam još niti izdao a poslovni račun u banci sam zatvorio. Ukratko, PDV bih trebao platiti da sam se kojim slučajem zaletio i izdao račune bez obzira na to što mi dužnici niti ne bi mogli platiti jer, gle vraga, nemam više aktivan poslovni račun. Dobar dio dugovanja sam na kraju riješio ugovorima kroz honorar.

Ovo sam malo opširnije napisao da steknete uvid u onu "sivu" zonu koja vas može zadesiti. Jednako kao što je moj kolega imao pranje mozga u poreznoj jer se tetama nije nešto sviđalo oko načina na koji je plaćan i kasnije u papirima prikazan PDV na elektronske softverske proizvode (AV programi) sve dok kolega nije dokazao da je plaćao PDV na stvari za koje uopće nije niti bio dužan plaćati PDV.
Nije da nekoga plašim s obrtom i onim što obrt predstavlja već samo pokušavam pokazati da svaka medalja ima dvije strane...
Sinac je offline   Reply With Quote