View Single Post
Staro 06.03.2018., 21:25   #23
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
tom mislju sam se prvobitno vodia - bolje jedan veci NAS nego dva mala, ali ispada da je racunica neumoljiva... nisam ni racuna uzimat neke posebne kontrolere vec na postojece s maticne (do 6 SATA) dodat cijenom povoljni 4-port kontroler. I onda ides trazit takvog, i ispada da ga prakticki na nasem trzistu NEMA. najvise sto ima je 2-port ili onaj lycom s 10 portova za kojeg nitko nista ne moze rec, niti ima kakvih reviewa, a i taj kosta ko neka s.1151 maticna ploca.
Nema, tu je velika razlika između "do 6" i "preko".
Realno, kontroleri koji trebaju hendlati toliko diskova moraju imati "ozbiljniju" logiku, bar RAID6, baterijsku zaštitu write cachea i još niz drugih stvari (preporuka dedicirani ASIC), a tu onda smao na kontroleru cijena postaje ozbiljan dio priče.
Da se kod nas naći svašta, ali malo na lagerima jer to nitko ne kupuje. Ili je nešto sitno, ili je nekakav NAS (npr. entry kao QNAP ili Synology), ili je ozbiljniji storage.

Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
jos jedna stvar je limitirajuca kod agregacije - brzina same mreze. kod nas je sve na gigabitnoj brzini, tako da vec 3-4 diska u raid5 ili zfs1 bi trebala moc "zasitit" taj link. uz malo bolju plocu, 2x1Gb/s, link aggregation, mogu dobit u najbolju ruku duplo. tako da mislim da bi ovdje najmanje osjetia brzinu. osim ako opet ne posegnem za 10G rjesenjima i point2point linkovima.
uglavnom, skup sport ako se zeli radit na nekoj visoj razini.
Mreža ne mora biti preveliki problem ako je jako randomizirano opterećenje, tu jako ovisi o kontroleru koliko može "uravnotežiti" čitanje / pisanje.
Iako se ja grozim LAN-a kao medija za prijenos diskovnih operacija, za osnovne elemente je recimo OK.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote